NO czyli NIE krąży po Aglomeracji

NO, Global Tour-tak nazywa się wędrujący projekt Santiago Sierry, który przez tydzień od 21 do 27 listopada w ramach Festiwalu Ars Cameralis będzie gościł w Śląskiem.

We wtorek odwiedziło katowickie dzielnice: Giszowiec, Nikiszowiec, Szopienice oraz Załęże. Stanie także w okolicach Trójkąta Trzech Cesarzy.

„Ludzie, którzy aktywnie walczą przeciwko systemowi, potrzebują obrazów i my, artyści, musimy im ich dostarczyć. NO (NIE) stworzone zostało dla wszystkich tych, którzy mają już dość niesprawiedliwości, dominacji, cenzury i ucisku" - deklaruje Sierra.

Ćwierćtonowe NIE stanowiące - jak się zdaje - czystą formę sprzeciwu lub pewnego rodzaju podsumowanie wyrzeźbione jest w drewnie czcionką Arial. Trzymetrowa instalacja przemierza świat na platformie ciężarówki, robiąc krótkie postoje na placach i ulicach wizytowanych miast. Rzeźba wyruszyła z miasta Lucca, trafiła do Berlina prosto na festiwal KunstForum, dotarła do przemysłowych rejonów Mediolanu, mieszkalnych i górniczych dzielnic miast byłego NRD, odwiedziła Zagłębie Ruhry, rafinerię i port w Rotterdamie, budynki rządowe w Maastricht, Parlament Europejski, budowane w Londynie stadiony olimpijskie, Death Counter i wiele innych miejsc. Na podbój Stanów Zjednoczonych wyruszyła już jej bliźniaczka stworzona w Toronto, wizytując m.in. Hamilton, Buffalo, Cleveland czy Pittsburgh. Trzecia rzeźba również zaczęła swoją podróż we Włoszech, skąd trafiła do Livorno, Genewy i Monte Carlo, zatrzymała się również w fabryce uzbrojenia w Marsylii i przez Lourdes dojechała do pustyni Monegros w prowincji Saragossa. W Madrycie wzięła udział w prestiżowych targach sztuki ARCO.

Santiago Sierra jest hiszpańskim adwersarzem wytworów dyskursu władzy, edukacji, dekonstruktorem neoliberalnych i totalitarnych kodów kulturowych. Dwie dekady jego twórczości wzbudziły wiele kontrowersji, ale i przyniosły mu miano jednego z ważniejszych twórców współczesnej rzeźby i grafiki europejskiej. Artysta tatuował brazylijskie prostytutki, maczał Irakijczyków w piance poliuretanowej i wstawił do synagogi komorę gazową.

W realizacji „NO, GLOBAL TOUR" dotąd uczestniczyli: prometeogallery di Ida Pisani (Mediolan), Galería Helga de Alvear (Madryt), Lisson Gallery (Londyn), Galerie Ulf Saupe (Berlin), Scotiabank Nuit Blanche (Toronto), Art Basel (Miami Beach) i ARCO (Madryt).