Starsza pani w Teatrze Śląskim

Premiera „Wizyty starszej pani" Friedricha Duerrenmatta w reżyserii Magdaleny Piekorz jutro w Teatrze Śląskim w Katowicach. Odtwórczyni roli tytułowej Anna Polony będzie świętować 50-lecie pracy artystycznej

Spektakl w przekładzie Ireny i Egona Naganowskich wyreżyserowała Magdalena Piekorz. Scenografię przygotowali Marcel Sławiński i Katarzyna Sobańska, kostiumy Dorota Roqueplo. Muzykę do spektaklu skomponował Adrian Konarski, zaś ruch sceniczny jest autorstwa Jakuba Lewandowskiego. Na scenie będzie można zobaczyć prawie cały zespół aktorski Teatru Śląskiego, m.in. takie gwiazdy śląskiej sceny jak Wiesław Sławik, Bogumiła Murzyńska, Adam Baumann, Artur Święs, Ewa Leśniak czy Jerzy Głybin.

„Wizyta starszej pani" (niem. Der Besuch der Alten Dame) - tragikomedia w trzech aktach - to jeden z najważniejszych dramatów szwajcarskiego dramaturga Friedricha Duerrenmata. Premiera z Therese Giehse w roli głównej odbyła się 29 stycznia 1956 roku w Zurychu. Sztuka okazała się światowym sukcesem i przyniosła Dürrenmattowi finansową niezależność.

Friedrich Dürrenmatt (ur. W 1921 w Konolfingen koło Berna - zm. w 1990 w Neuchâtel), szwajcarski dramaturg, prozaik, eseista i teoretyk teatru, piszący w języku niemieckim. Jego dramaty szczególnie charakteryzuje groteska, deformacja rzeczywistości i stawianie w swych utworach ważnych pytań moralno-filozoficznych. Twórca słuchowisk (znanych także w Polsce), powieści i nowel kryminalnych.

Anna Polony (ur. w 1939 r. w Krakowie) to jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych, reżyser. Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego (1960) oraz Wydział Reżyserii Dramatu (1964) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie r.). Zadebiutowała w 1959 na scenie Starego Teatru w utworze Wojny trojańskiej nie będzie (reż. Jerzy Kaliszewski), gdzie następnie pracowała od 1964 do 2002. Współpracowała m.in. z takimi reżyserami jak Konrad Swinarski, Jerzy Grzegorzewski, Andrzej Wajda czy Krystian Lupa. Laureatka Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza - przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr" - za sezon 1986/1987, za rolę Maman Liedermeyer w spektaklu „Wiosna Narodów w Cichym Zakątku" Adolfa Nowaczyńskiego w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

W katowickim Teatrze Śląskim występowała kilkakrotnie w znakomitych spektaklach, m.in. w „Co się w duszy komu gra" Stanisława Wyspiańskiego czy w „Twórcach obrazów" Kazimierza Kutza. Przy okazji premiery „Wizyty starszej pani" Anna Polony będzie świętować pięćdziesięciolecie swojej pracy artystycznej.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 Anna Polony i Wiesław Sławik Anna Polony i Artur Święs   Anna Polony i Jerzy Kuczera Od lewej: Adam Baumann, Anna Polony i Marcin Szaforz Anna Polony i Wiesław Sławik Anna Polony Spektakl wyreżyserowała Magdalena Piekorz Scenografię przygotowali Marcel Sławiński i Katarzyna Sobańska

Linki do stron zewnętrznych
Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego
tagi: