Zbliża się termin przekazania sprawozdań z zakresu ochrony środowiska

Nawet 10 tys zł kary za brak lub przesłanie do marszałka po terminie zbiorczego zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów oraz sposobach gospodarowania nimi

Zbliża się kolejny raz termin przekazywania marszałkowi województwa sprawozdań z zakresu ochrony środowiska. Do końca stycznia br. podmioty korzystające ze środowiska maja obowiązek wnieść opłatę rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego i sporządzić wykaz za II półrocze 2010 r.

Opłaty za korzystanie ze środowiska

Zgodnie z ustawą – Prawo ochrony środowiska – podmiot korzystający ze środowiska to przedsiębiorcy, jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami i osoby fizyczne, o ile ich korzystanie ze środowiska wymaga posiadania pozwolenia.

Opłaty ponosi się za:

1. Wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza

• procesy technologiczne, przeładunek benzyn silnikowych, kotły, silniki spalinowe, chów lub hodowla drobiu

2. Pobór wód – z własnych ujęć

• wody podziemne, powierzchniowe

3. Wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi

• ścieki, wody chłodnicze, wody opadowe lub roztopowe, wody zasolone, wody wykorzystane, odprowadzane z obiektów chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów wodnych

4. Składowanie odpadów (obowiązki opłat i sprawozdań od 2002 przejmuje zarządzający składowiskiem).

Podmiot korzystający ze środowiska ustala we własnym zakresie wysokość należnej opłaty i wnosi ją na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska. W przypadku opłat za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, wynikających z eksploatacji urządzeń (przez które rozumie się niestacjonarne urządzenie techniczne, w tym środki transportu), opłaty te wnosi się na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce rejestracji podmiotu korzystającego ze środowiska.

Podmiot korzystający ze środowiska wnosi opłatę do końca miesiąca następującego po upływie każdego półrocza (a więc do 31 stycznia za II półrocze 2010) i w tym samym terminie przesyła wykazy zawierające informacje i dane wykorzystane do ustalenia wysokości opłata oraz wysokość tych opłat.

Zbiorcze zestawienia danych o odpadach

Zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania odpadów wytwórca lub posiadacz odpadów ma obowiązek przekazać marszałkowi województwa w terminie do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o odpadach od 12 marca 2010 r. wprowadzono kary pieniężne. Jeżeli posiadający odpady lub je transportujący, mimo iż jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów, przekazywania wymaganych informacji, sporządzania, przekazywania zbiorczego zestawienia danych, sporządzania podstawowej charakterystyki odpadów lub przeprowadzania testów zgodności, nie wykonuje tego obowiązku czy też wykonuje go nieterminowo albo też niezgodnie ze stanem rzeczywistym, musi się liczyć z karą w wysokości 10 000 zł.

Sprawozdania z zakresu opłaty produktowej oraz baterii i akumulatorów

Ustawa z 11 maja 2001 „o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej” nakłada na firmy wprowadzające na rynek krajowy produkty w opakowaniach m.in. ze tworzyw sztucznych, aluminium, stali, papieru i tektury (wymienione w załączniku 1 do ustawy) oraz produkty wymienione w załączniku 3 obowiązek zapewnienia odpowiedniego poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.

Przedsiębiorcy, którzy nie wywiązują się z nałożonego na nich obowiązku, zobowiązani są do zapłacenia do urzędu marszałkowskiego opłaty produktowej. Przedsiębiorcy oraz organizacje odzysku są zobowiązani do złożenia marszałkowi województwa rocznego „Sprawozdania o wysokości należnej opłaty produktowej (OŚ-OP1)”, z podziałem na poszczególne rodzaje opakowań lub produktów i określeniem odpowiednio ich masy lub ilości, w terminie do 31 marca za rok ubiegły.

Zgodnie z art. 7 ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych producenci, importerzy i eksporterzy opakowań oraz eksporterzy produktów w opakowaniu są zobowiązani do składania właściwemu marszałkowi województwa rocznych sprawozdań nt. masy wytworzonych, przywiezionych z zagranicy oraz wywiezionych za granicę opakowań także w terminie do 31 marca.

Sprawozdania wynikające z ustawy o bateriach i akumulatorach za poprzedni rok kalendarzowy powinny być składane w terminie do 15 marca bieżącego roku. Do grupy przedsiębiorców objętych obowiązkiem sprawozdawczym wobec marszałka należą: wprowadzający do obrotu baterie lub akumulatory; zbierający, przetwarzający, dokonujący recyklingu lub unieszkodliwiania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów oraz sprzedawcy detaliczni pobierający opłatę depozytową.

Linki do stron zewnętrznych
Więcej informacji: BIP Urzędu Marszałkowskiego



 


tagi: