Ferie w Muzeum

Malowanie piaskowych krajobrazów, spotkanie z archeologią i poznanie tajników zapisu na papirusie to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na najmłodszych w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Do nieco starszych skierowany jest projekt pt. „Efekt Pasażu".

Z okazji ferii Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalny program dla najmłodszych. Już 23 stycznia br. odbędzie się Dzień Otwarty placówki, podczas którego każdą z wystaw prezentować będą specjaliści na co dzień opracowujący naukowo pozyskane eksponaty.

W kolejnych dniach emocji również nie zabraknie. Oprócz wyprawy do starożytnego Egiptu, w ramach spotkania z archeologią, podczas którego będzie możliwość poznania sposobu zapisu na papirusie, odbędzie się także zabawa „Święci - atrybuty i symbole". Bohaterem zabawy będzie jedna z postaci zaprezentowanych na wystawie. Dzieci wezmą również udział w malowaniu piaskowych krajobrazów na podświetlanym stole i obejrzą przedstawienia do obrazów w Galerii Malarstwa Polskiego.

Do starszych odbiorców skierowany jest projekt zbiorowy pt. „Efekt Pasażu". Prace prezentowane na wystawie ukazują zjawisko przenikania się wzorców kulturowych, mieszania się tego, co prywatne i publiczne. Projekt jest próbą refleksji nad problematyką miejsca i jego wirtualnego przedstawienia. Punktem wyjścia dla kuratorów wystawy stała się refleksja Waltera Benjamina dotycząca przeobrażeń w wizerunku współczesnego miasta. „Efekt Pasażu" to fragment dyskusji nad naszym miejscem w czasie i przestrzeni oraz granicami naszego udziału w rzeczywistości.

Zaproszeni na wystawę artyści związani są ze śląskim i krakowskim środowiskiem artystycznym. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace m.in. Łukasza Dziedzica, Grzegorza Hańderka, Magdaleny Hueckel, Szymona Kobylarza, Jerzego Kosałki i Andrzeja Tobisa.

Wystawę można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu od 28 stycznia br.



 


tagi: