Śląskie dobrze zaprojektowane
Praktyczne przykłady zastosowania designu w kształtowaniu przestrzeni publicznej i dyskusja o tym, co zrobić, by śląskie miasta i wsie tętniły różnorodnością, były przedmiotem kolejnego spotkania z cyklu „Design Silesia"
Spotkanie było adresowane do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, które są zainteresowane współpracą z projektantami i zamierzają przekształcać system komunikacji i identyfikacji we własnej gminie. Warsztaty prowadził Pete Kercher, twórca organizacji „Design For All Europe" zajmującej się podnoszeniem jakości życia poprzez design. W trakcie spotkania przedstawiono pomysły na to, jak stworzyć przyjazną, funkcjonalną i dostępną dla wszystkich przestrzeń publiczną. Podkreślano również wagę konsultacji społecznych, które powinny być kluczowym elementem wszystkich podejmowanych działań. W części warsztatowej zaprezentowano przykłady najlepszych rozwiązań w przekształcaniu przestrzeni publicznej na świecie, a uczestnicy spotkania analizowali wspólnie potencjał i możliwości wykorzystania dobrego projektowania na przykładzie Katowic.
Projekt Design Silesia jest realizowany przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Jego zasadniczym celem jest promocja designu w procesie świadomego kształtowania przestrzeni publicznej i stworzenie platformy wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, projektantami i przedstawicielami jednostek samorządowych. Partnerami projektu są m.in. Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.