Śląskie ekologiczne

Ekologia będzie jedną z głównych tendencji rozwoju województwa śląskiego w XXI wieku

Podczas konferencji praktyczno-naukowej w Gmachu Sejmu Śląskiego zaprezentowano raport stanowiący podsumowanie projektu „Ekologia jako tendencja rozwoju XXI wieku oraz jej oddziaływania na wybrane sektory gospodarki i rynek pracy województwa śląskiego".

Spotkanie otworzył Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz. Prelekcje wygłosili m.in. Bernard Błaszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, prof. dr hab. Andrzej Misiołek oraz dr Marek Łabaj z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej, prof. nadzw. dr Tadeusz Burzyński, dziekan wydziału Turystyki i Promocji Zdrowia GWSH w Katowicach oraz Dyrektor Instytutu Turystyki w Krakowie sp. z o.o.

Udział w konferencji wzięli także przedstawiciele administracji rządowej, samorządów terytorialnych, podmiotów gospodarczych i ich zrzeszeń, organizacji pozarządowych, szkół i uczelni wyższych, dla których nowe rozwiązania ekologiczne są ważnym elementem planowania dalszego rozwoju.

Uczestnicy konferencji omawiali szanse rozwoju województwa śląskiego związane z ekologią i jej rolą jako determinanty zmian gospodarczych, jak również związki łączące ekologię i turystykę. Przedstawiono założenia polityki regionalnej w zakresie ochrony środowiska oraz kierunki wsparcia przedsięwzięć ekologicznych w województwie śląskim.

Celem projektu „Ekologia jako tendencja rozwoju XXI wieku oraz jej oddziaływania na wybrane sektory gospodarki i rynek pracy województwa śląskiego" było określenie trendów rozwojowych i prognoz zmian w ekologii i turystyce oraz sformułowanie mechanizmów wspierających zrównoważony rozwój gospodarczy i rynek pracy województwa śląskiego poprzez innowacje ekologiczne.

Głównym zadaniem prowadzonych prac było określenie trendów i kierunków prorozwojowych możliwych do zastosowania w ekologii i turystyce w województwie śląskim, rozwiązań ekologicznych potrzebnych do podniesienia konkurencyjności bazy noclegowej i gastronomicznej dla oraz upowszechnianie i wymiana informacji o gospodarce województwa.

W trakcie realizacji projektu przeprowadzono wywiady ankietowe wśród przedstawicieli podmiotów branży turystycznej (hoteli, gastronomii, gospodarki agroturystycznej), firm z woj. śląskiego dysponujących potencjałem do wykonania innowacyjnych modernizacji proekologicznych, turystów i podróżnych. 

Badania te przyczyniły się do wskazania m.in. rozwiązań ekologicznych potrzebnych do modernizacji bazy noclegowej i gastronomicznej oraz wzrostu świadomości wśród instytucji i podmiotów działających w obszarze woj. śląskiego o wpływie działań ekologicznych na rozwój regionalny i rynek pracy.

Konferencję zorganizował Instytut Turystyki w Krakowie oraz Marszałek Województwa Śląskiego. Projekt współfinansowany przez Unię  uropejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.

Linki do stron zewnętrznych
Raport
Strona internetowa projektu



 


tagi: