Nowe możliwości diagnostyki w Bystrej

Pracownia Telepatologii w Specjalistycznym Zespole Chorób Płuc i Gruźlicy w Bystrej. 

Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie pracowni. To druga, po mieszczącej się w Zakopanem, tego typu jednostka w kraju.

Wyposażenie pracowni pozwala na kompleksowe rozpoznawanie chorób klatki piersiowej, w szczególności tych związanych z chorobami nowotworowymi. Służy ono do badania wycinków pobieranych podczas operacji. Dzięki temu diagnostyka jest dużo szybsza i dokładniejsza.

Do tej pory Specjalistyczny Zespół Chorób Płuc i Gruźlicy wysyłał materiał do badania do ośrodka w Bielsku-Białej. Teraz pobrany wycinek będzie „zeskanowany” i jego obraz przesłany do badania, tak aby chirurg mógł podjąć decyzję, jak postępować z pacjentem, gdy ten jest na stole operacyjnym. Pozwoli to na uniknięcie możliwych błędów, które mogą powstać przy transporcie wycinków.

Telepatologia konsultacyjna to także wymiana informacji na odległość w celu uzyskania dodatkowych opinii eksperta nawet kilku specjalności patomorfologicznych. Procedura ta może odbywać się w obrębie jednej instytucji lub pomiędzy różnymi instytucjami czy ośrodkami.

Bardzo istotna dla poprawnej diagnostyki patomorfologicznej jest dobra jakość kolorowych obrazów mikroskopowych. Aby to osiągnąć, niezbędna jest wysokiej klasy aparatura do wykonania preparatów oraz urządzenia do przekazu telekomunikacyjnego obrazu, a także odpowiednio wyszkolony personel.

Pracownia została utworzona w ramach realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Celem tego programu jest m.in. poprawa standardów leczenia operacyjnego i skojarzonego raka płuca poprzez doposażenie i modernizację klinik i oddziałów torakochirurgii.

Poprzez udział w programie SZChPiG w Bystrej zakupił najwyższej klasy sprzęt – m.in. skaner preparatów mikroskopowych, procesor tkankowy, kriostat, system do obróbki mikroskopowej materiałów, mikroskopy – o wartości ponad 750 tys. złotych. Inwestycja sfinansowana została w 85% ze środków Ministerstwa Zdrowia oraz w 15% z budżetu Województwa Śląskiego.

Ze środków własnych szpital przystosował pomieszczenia pracowni do obowiązujących standardów. Remont kosztował 100 tys. zł.

Dzięki tak nowoczesnej pracowni pacjent otrzymuje usługi medyczne na najwyższym poziomie, personel zyskuje nowoczesną wiedzę i doświadczenie, a szpital ma ogromne możliwości e-konsultacji i szkoleń. Pozwoli to na znaczne podniesienie jakości usług medycznych świadczonych przez jednostkę.

Warto dodać, że ministerialny program zdrowotny będzie realizowany w szpitalu w Bystrej również w roku 2011, dzięki czemu jednostka pozyska kolejną wysokiej klasy aparaturę medyczną, w tym najnowszej generacji elektroultrasonograf oraz laser do usuwania przerzutów z płuc.

Ośrodek w Bystrej ma wieloletnią tradycję i doświadczenie w zakresie wykrywania i leczenia chorób płuc. Dzięki pionierskim osiągnięciom w zakresie chirurgicznego leczenia nowotworów klatki piersiowej jest jednym z wiodących ośrodków torakochirurgicznych w Polsce.


Patomorfologia jest dyscypliną medyczną wyłącznie diagnostyczną, w której rozpoznanie ustala się na podstawie analizy obrazów makroskopowych i mikroskopowych chorobowo zmienionych tkanek lub komórek.

Telepatologia to diagnostyka histopatologiczna na odległość, wykorzystująca technologie telekomunikacji jako środki ułatwiające transfer obrazów patomorfologicznych pomiędzy odległymi placówkami. Telepatologia stała się integralną częścią rozwijającej się w szybkim tempie telemedycyny światowej.

Technologia ta stosowana jest w celu:

  • diagnostyki,
  • konsultacji (z możliwością dyskusji na odległość pomiędzy patologami i/lub klinicystami),
  • zdalnej kontroli jakości (w relacji patolog i laboratorium referencyjne),
  • edukacji,
  • badań i współpracy naukowej.

Aplikacje diagnostyczne telepatologii służą uzyskaniu poprawnej diagnozy pierwotnej w przypadkach badania śródoperacyjnego czy rutynowej diagnostyki biopsyjnej. Biuro prasowe

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.