Wspólnie po tytuł ESK 2016
Marszałek Województwa Śląskiego popiera starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016
W katowickiej Galerii Rondo Sztuki odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów województwa śląskiego oraz środowisk biznesowych i naukowych na temat współpracy w staraniach o budowanie wizerunku Aglomeracji Górnośląskiej jako regionu pełnego kultury.
Wolę współdziałania wykazali prezydenci miast zrzeszeni w Górnośląskim Związku Metropolitalnym, Marszałek Województwa Śląskiego oraz przedstawiciele administracji rządowej.
Marszałek Adam Matusiewicz wyraził chęć wspierania Katowic: „Droga do stania się Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku to nie tylko sprawa Katowic, lecz całej aglomeracji. Essen uzyskało tytuł, ponieważ w starania było zaangażowane wiele podmiotów, administracja rządowa i samorządowa. Powinniśmy powielić te wzorce. Jestem przekonany, że jeśli zewrzemy szyki, na pewno się uda. Pamiętajmy, że to przedsięwzięcie ma olbrzymie znaczenie dla promocji całego regionu i w tym sensie jest to nasz wspólny interes w skali wojewódzkiej".
Gościem spotkania był Heinz-Dieter Klink, Dyrektor Regionalnego Parlamentu Zagłębia Ruhry, który podzielił się doświadczeniami swojego regionu z prac, które doprowadziły do zwycięstwa Essen w 2010 roku. Podkreślił, że ten sukces wpłynął nie tylko na zmianę postrzegania regionu, ale i przysłużył się jego rozwojowi w wielu wymiarach - kulturalnym, gospodarczym i społecznym. Essen, leżące w Nadrenii Północnej-Westfalii, regionie partnerskim Województwa Śląskiego, uzyskało tytuł ESK dzięki zaangażowaniu aż 53 miast Zagłębia Ruhry.
Spotkanie w Rondzie Sztuki zorganizowało Miasto Katowice z prezydentem Piotrem Uszokiem, przy udziale Expo Silesia, Katowickiej Loży Business Centre Club i Regionalnej Izby Gospodarczej.
O tytuł ESK 2016 ubiega się pięć miast - Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław. Które z nich stanie się w 2016 roku Europejską Stolicą Kultury, okaże się w czerwcu br.