Operacje w łonie matki

W Klinice Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu od pięciu lat przeprowadzane są niezwykle trudne operacje przepukliny oponowo-rdzeniowej u dzieci w łonie matki.

Tego typu operacje robi się tylko w trzech ośrodkach: w USA, w Brazylii oraz w Bytomiu - wojewódzkiej jednostce służby zdrowia.

W Polsce rocznie rodzi się ok. 500-600 dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową. Niestety, często wada jest wykrywana zbyt późno, co uniemożliwia operację. Zabieg przeprowadzany jest przed 5 miesiącem ciąży przez zespół bardzo doświadczonych specjalistów - ginekologów, anestezjologów i chirurgów dziecięcych. Od 2005 r. zespół kierowany przez prof. Anitę Olejek wraz z chirurgiem dziecięcym prof. Januszem Bohosiewiczem przeprowadził ich już 40.

Operacja w łonie matki trwa ok. 1,5 godziny, a „pacjent" waży zaledwie ok. 600 g. Po uśpieniu pacjentki ginekolodzy otwierają brzuch dokładnie nad miejscem, gdzie jest przepuklina rdzeniowa.

Efekty dotychczasowych zabiegów potwierdzają ich zasadność mimo pewnego ryzyka dla matki i płodu. Dzieci - choć mogą się urodzić w różnym stopniu niepełnosprawne - po operacjach w łonie mają lepsze rokowania i nie potrzebują tak intensywnego leczenia w pierwszych miesiącach życia, jak te, które nie były operowane.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
   prof. Anita Olejek  prof. Janusz Bohosiewicz    Dominika Solberg - jedna z pierwszych pacjentek bytomskiego szpitala



 


tagi: