Życie codzienne w województwie śląskim 1922 - 1939
Ile kosztował abonament radiowy i jaka była dozwolona prędkość na drodze, ile zezwoleń potrzeba, by zbudować dom, jak posługiwać się automatem telefonicznym, jak wygląda beskidzka „heligonka"? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych będzie można znaleźć na wystawie „Życie codzienne w województwie śląskim 1922-1939", którą od 18 marca do 22 maja zaprezentuje Muzeum Śląskie w Katowicach.
Ekspozycja przybliża różnorodne elementy życia codziennego mieszkańców Śląska w okresie międzywojennym. Dzięki eksponatom zgromadzonym przez Dział Historii Muzeum Śląskiego, a także specjalnym nabytkom będziemy mogli zobaczyć, jak wyglądała ówczesna rzeczywistość - inaczej niż przez pryzmat ważnych, uwiecznionych w podręcznikach wydarzeń historycznych.
Zwiedzający będzie miał szansę odbyć podróż, w trakcie której lepiej pozna własną przeszłość. Zajrzy do lokalnych sklepów, gdzie będzie można znaleźć produkty powszechnie używane w okresie przedwojennym. Zobaczy wyposażenie staży pożarnej i wojska, dowie się, ile kosztował rower i jak wyglądał motocykl. Przybory szkolne oraz elementarze z okresu przedwojennego wprowadzą w szkolną atmosferę, a dzięki wyrobom przemysłu śląskiego, narzędziom, dokumentom urzędowym pozna charakterystyczne elementy związane z miejscami pracy, ulicą, życiem społecznym, teatrem i kulturą, a nawet groźnych przestępców grasujących wówczas na terenie województwa.
Obok szkolnej ławki z Rybnika, plakatów reklamujących ówczesne supergwiazdy, Mieczysława Fogga i Hankę Ordonównę, można zobaczyć rower katowickiej firmy „Ebeko", motocykl „Moj", porcelanę od Gieschego. Ukazana jest również rzeczywistość urzędów, policji pilnującej porządku i zawsze stojącej na posterunku straży pożarnej reprezentowanej przez mundury i sprzęt. Na ekspozycji pokazane zostały przedmioty związane z wojskiem, zarówno popularnym w Katowicach 73 pułkiem piechoty, jak i słynnymi podhalańczykami z Bielska i Cieszyna.
Opracowanie na podstawie tekstu Jarosława Racięskiego z Działu Historii Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Spotkania towarzyszące wystawie:
- Geneza autonomii województwa śląskiego i jej realny kształt
5 kwietnia, godz. 17.30, wstęp wolny
Prowadzenie: dr Miłosz Skrzypek (Uniwersytet Śląski w Katowicach) - 19 kwietnia, godz. 17.30, wstęp wolny
Województwo Śląskie w II Rzeczypospolitej - blaski i cienie
Prowadzenie: dr hab. prof. Zygmunt Woźniczka (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Kurator wystawy: Jarosław Racięski