Ślady obecności w bielskim muzeum

Od kwietnia Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku-Białej zaprasza na cykl spotkań  towarzyszący wystawie „Oblicza Bielska-Białej. Twórcy ikonografii miasta. Prace ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej"

Celem spotkań zatytułowanych „Ślady obecności" jest przybliżenie sylwetek wybranych twórców ikonografii miasta. Bohaterem każdego spotkania będzie nieżyjący artysta, grupa osób lub wydawcy kart pocztowych. Ludzi, którzy twórczo zapisali się w historii życia artystycznego i kulturalnego Bielska-Białej, przedstawią nie tylko historycy, historycy sztuki czy etnografowie, ale przede wszystkim przypomną o nich zaproszeni goście poprzez rodzinne opowieści, wspomnienia znajomych i anegdoty przyjaciół. Uzupełnieniem słów będą różnego typu prezentacje i pokazy.


Spotkania odbywać się będą co dwa tygodnie, zawsze w środę o godz. 17.30  w Galerii MT - Muzeum Techniki i Włókiennictwa (Oddział Muzeum w Bielsku-Białej, pl. Żwirki i Wigury 8). Koordynatorem cyklu wg pomysłu prof. Michała Klisia jest Teresa Dudek-Bujarek.

Harmonogram cyklu:

13 kwietnia 2011        Wydawcy kart pocztowych z Bielska i Białej
27 kwietnia 2011        Władysław Szostak (1925-1983)
11 maja 2011            Początki bielskiego ZPAP i grupa „Beskid" 
25 maja 2011            Stanisław Szpineter (1906-1997)
8 czerwca 2011           Jan Grabowski (1912-1998)
22 czerwca 2011         Kazimierz Kopczyński (1908-1992)
6 lipca 2011               Jan Nikiel (1895-1966)  i inni twórcy nieprofesjonalni

W okresie wakacyjnym planowane są kolejne spotkania.

Z kolei Galeria Baszta i Strzelnica Muzeum zapraszają na wystawę pt. „Peter Michal Bohúň - malarz, który nas łączy / Peter Michal Bohúň - maliar, ktorý nás spája", która stanowi podsumowanie słowacko-polskiego projektu edukacyjnego  w Bielsku-Białej.

Muzeum w Bielsku-Białej, od lat współpracujące z Galerią Liptowską Petra Michala Bohúňa w Liptowskim Mikulaszu, jest partnerem Galerii w realizacji  projektu edukacyjnego współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej  Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.

Założeniem projektu „Peter Michal Bohúň - maliar, ktorý nás spája / Peter Michal Bohúň - malarz który nas łączy" było przybliżenie historii, kultury i życia społeczno-gospodarczego dwóch ośrodków w których żył i tworzył P. M. Bohúň. Do jego realizacji posłużyły materiały bibliograficzno-informacyjne, przygotowane zarówno dla nauczycieli jak i uczniów, umożliwiające przeprowadzenie zajęć w szkołach i placówkach kulturalno-oświatowych oraz warsztaty w bielskim Muzeum i w liptowskiej Galerii.

Zwieńczeniem projektu są dwie wystawy, po obu stronach granicy, prezentujące wybrane dzieła P. M. Bohúňa i powstałe z ich inspiracji prace dzieci i młodzieży (Muzeum w Bielsku-Białej kwiecień - maj br., Liptowska Galeria P.M. Bohúňa w Liptowskim Mikulaszu czerwiec - lipiec br.). Podsumowaniem wszystkich działań będzie katalog informujący o projekcie, relacjonujący przeprowadzone warsztaty oraz prezentujący najciekawsze prace powstałe z inspiracji twórczością tego malarza.

Wystawa będzie czynna od 7.04.2011 do 15.05.2011 .



 


tagi: