Jessica ożywi miasta

W następnym kwartale zostaną uruchomione kredyty w ramach programu Jessica

W Katowicach z wizytą studyjną przebywał Eugenio Leanza z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Gość spotkał się z Marszałkiem Województwa Śląskiego Adamem Matusiewiczem, z którym dyskutował na temat zasad polityki miejskiej Unii Europejskiej oraz perspektywach rewitalizacji miast Aglomeracji Górnośląskiej. Przedstawiciel EBI spotkał się także ze studentami Uniwersytetu Ekonomicznego oraz zwiedził plac budowy Nowego Muzeum Śląskiego na terenie byłej KWK Katowice oraz budynek Biblioteki Uniwersyteckiej, w którym trwają finalne prace budowlane.

W lipcu 2010 roku Województwo Śląskie i Europejski Bank Inwestycyjny podpisały umowę o realizacji inicjatywy JESSICA. Pozwoli ona na przedłużenie dostępności funduszy unijnych na realizację projektów rewitalizacyjnych. Na jej uruchomienie przeznaczono 60 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, w tym 51 mln ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Szansą na ożywienie zdegradowanych obszarów jest ich rewitalizacja, czyli nadanie im nowych funkcji społeczno-gospodarczych, poprawienie ich estetyki czy podniesienie w nich jakości życia. Zaletą JESSIKI jest odejście od tradycyjnego mechanizmu udzielania bezzwrotnych dotacji na rzecz mechanizmu odnawialnego – zwrotnych instrumentów finansowych (pożyczek, wkładów kapitałowych czy gwarancji). Umożliwia ona – w odróżnieniu od dotacji – wielokrotne wykorzystanie tych samych środków. Innymi słowy, JESSICA stwarza możliwość przedłużenia dostępności funduszy unijnych przeznaczonych na realizację projektów rewitalizacyjnych.

Kwota 60 mln euro – w postaci pożyczek dla wnioskujących beneficjentów – zostanie w całości przeznaczona na realizację projektów rewitalizacyjnych. To kwota, która cały czas będzie „w obiegu” – to będą pieniądze „pracujące”. Zarząd Województwa postanowił o zaangażowaniu takiej kwoty, zabezpieczonej dotychczas w RPO WSL, do stworzenia mechanizmu finansowego JESSICA. Ponieważ jednym z twórców tego mechanizmu jest EBI, Zarząd uznał, że będzie najbardziej wiarygodnym i doświadczonym partnerem do jego wdrożenia w naszym województwie. Podobnie zresztą postąpiły inne regiony, które również wdrażają JESSICĘ w Polsce. Należy tutaj pamiętać, że każdy region podpisał odrębną umowę z EBI na realizację tego przedsięwzięcia i w każdym regionie mogą się nieco różnić zasady udzielania np. kredytów. Znaczenie ma tutaj specyfika regionu i wielkość zaangażowanych środków.

O zakresie rewitalizacji (czyli wyborze konkretnych projektów obszarów/ budynków) współdecydują gminy, które odpowiadają za tworzenie Lokalnych Planów Rewitalizacji. Takie plany są już skonstruowane w gminach i do nich zgłaszane są inwestycje. Uruchomienie pierwszych kredytów w ramach inicjatywy planowane jest w drugim kwartale bieżącego roku. Do grupy projektów, które mogą ubiegać się o finansowe wsparcie, zaliczyć można m.in. przekształcanie zdegradowanych obiektów przemysłowych, w których mieścić się będą np. kina, galerie, teatry czy centra konferencyjne, projekty zakładające odnowę powojskowych i poprzemysłowych obszarów czy przedsięwzięcia odnowy centrów miast, dzielnic oraz infrastruktury miejskiej o unikalnej wartości historycznej.

„Dzisiaj jesteśmy prawie na ukończeniu procedury konkursowej, jeśli chodzi o rewitalizację w tym tradycyjnym wymiarze dotacyjnym. Wiemy już, że będzie mogło skorzystać z niego ok. 20% wnioskodawców. Przy systemie Jessica zaś z tego wsparcia skorzysta wielokrotnie więcej podmiotów, a tym samym przyśpieszą się i to radykalnie procesy rewitalizacyjne na terenie naszego województwa” – powiedział marszałek Adam Matusiewicz.


Załączniki
Prezentacja