Szybka umowa - szybsze pieniądze

Koniec z wydłużaniem terminów podpisania umów przez korzystających z funduszy unijnych

Zarząd Województwa Śląskiego określił maksymalny termin przewidziany na podpisanie umowy bądź porozumienia o dofinansowaniu projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. To sposób na przyspieszenie wydatkowania unijnych funduszy.

Oznaczać to będzie, że podpisanie umowy bądź porozumienia o dofinansowaniu następować będzie niezwłocznie. Nie będzie mogło ono jednak nastąpić później niż sześć miesięcy od daty, w której Urząd Marszałkowski (jako Instytucja Zarządzająca RPO) poprosi o przesłanie wszystkich dokumentów niezbędnych do podpisania umowy. Oczywiście, spełniony musi być najważniejszy warunek: wniosek o dofinansowanie musi być poprawny pod względem formalnym, merytorycznym i rachunkowym.

W uzasadnionych przypadkach Urząd Marszałkowski będzie mógł wyrazić zgodę na przesunięcie tego terminu o dodatkowe trzy miesiące. Wymogiem będzie jednak to, by beneficjent przedstawił taką prośbę wraz z uzasadnieniem przed upływem sześciu miesięcy oraz zobowiązał się do dostarczenia wszystkich niezbędnych dokumentów do podpisania umowy/porozumienia odpowiednio wcześniej. Każdorazowo ewentualna zgoda na dodatkowe wydłużenie terminu będzie udzielana po szczegółowym przeanalizowaniu powodów zwłoki. Powodami opóźnień, które będą miały wpływ na decyzję, mogą być tylko te sytuacje, które wynikają z przyczyn niezależnych od beneficjenta i nie są wynikiem opieszałości z jego strony. W przypadku, gdy starający się o dotację unijną nie dostarczy poprawnych dokumentów w terminie lub nie zwróci podpisanej ze swojej strony umowy/ porozumienia, ów akt nie zostanie z nim podpisany.

Nie wszyscy beneficjenci mają problemy z zachowaniem terminów. Przykładem sprawnego podpisywania umów o dofinansowanie jest Gmina Wilkowice (projekt pn. „Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Wilkowicach przy ul. Kościelnej 10" - 36 dni), Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA (projekt pn. „Montaż instalacji elektrowni solarnej w Rudzie Śląskiej na obiekcie GPW SA w oparciu o panele fotowoltaiczne jako źródło zasilania obiektów systemu zaopatrzenia w wodę Województwa Śląskiego" - 36 dni) czy Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej - Gliwice Sp. z o.o. (projekt „PEC - Gliwice - Modernizacja kotła WR-25 nr 2 w celu poprawy jego sprawności produkcji ciepła" - 35 dni).