Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne

Dwie nagrody dla Muzeum Śląskiego w Katowicach, po jednej dla Muzeum Zamkowego w Pszczynie i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Ustanowione w 2006 roku Nagrody Marszałka za Wydarzenie Muzealne Roku przyznawane są za najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej w województwie śląskim dla podkreślenia wagi ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego. Przyznawane są za wydarzenia, które miały miejsce w roku poprzedzającym daną edycję przyznawania nagród.

Tegoroczna uroczystość odbyła się w Muzeum Zamkowym w Pszczynie. Nagrody wręczył członek Zarządu Jerzy Gorzelik.
„Realizują Państwo ważne zadanie kształtowania odpowiedzialności historycznej i kulturowej. To zadanie doniosłe pod każdą szerokością geograficzną, szczególnie w regionach o tak skomplikowanej historii” – powiedział Jerzy Gorzelik do muzealników.

Nagrody Marszałka za Wydarzenie Muzealne Roku 2010 przyznawane są w 4 kategoriach:

  • wystawy,
  • publikacje książkowe,
  • dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego (w tym wydawnictwa multimedialne),
  • dokonania z zakresu konserwacji.

 

W 2011 r. na konkurs wpłynęły 44 zgłoszenia z 19 muzeów. Łączna pula nagród we wszystkich kategoriach wynosi 40 000 zł.

Kategoria WYSTAWY

Nagroda główna – Muzeum Śląskie w Katowicach za wystawę „Ach, co to był za ślub...” Śląskie zwyczaje i obrzędy weselne w XIX i XX wieku.

1. Wyróżnienie dla Muzeum Miejskiego w Tychach za wystawę „Pokażę Ci Górny Śląsk. Miejsca szczególne, znaczące, niezwykłe”.

2. Wyróżnienie dla Muzeum w Gliwicach za wystawę „Słusznie słyną dziś Gliwice...” Nowa wystawa stała odlewów artystycznych ze zbiorów Muzeum w Gliwicach.

3. Wyróżnienie dla Muzeum Śląskiego w Katowicach za wystawę „Krajobraz Europy Chopina”.

Kategoria PUBLIKACJE KSIĄŻKOWE

Nagroda główna – Muzeum Górnośląskie w Bytomiu za wydawnictwo pt. „Kolekcja współczesnej sztuki polskiej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Katalog nabytków z lat 2003-2009” autorstwa  Marka Meschnika.

1. Wyróżnienie – Muzeum w Bielsku-Białej za wydawnictwo pt. „Oblicza Bielska-Białej. Twórcy ikonografii miasta. Prace ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej” autorstwa Teresy Dudek-Bujarek, Elżbiety Teresy Filip, Piotra Keniga.

2. Wyróżnienie – Muzeum Miejskie w Żorach za wydawnictwo „Leksykon żorski”, pod redakcją Lucjana Buchalika i Tomasza Góreckiego.

3. Wyróżnienie – Muzeum w Rybniku za wydawnictwo pt. „An Outline of History of  Rybnik (until 1989)”.

4. Wyróżnienie – Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie za  wydawnictwo pt. „O Goralech, Valaších, Laší a Jaccích na Těšínském Slezsku– O Góralach, Wałachach, Lachach i Jackach na Śląsku Cieszyńskim”  autorstwa  Mariana Dembinioka.

Kategoria DOKONANIA Z ZAKRESU INICJATYW EDUKACYJNYCH I POPULARYZACJI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO, w tym wydawnictwa multimedialne.

Nagroda główna – Muzeum Śląskie w Katowicach za projekty pn. „Czym jest obraz?” i „Sztuka przez dotyk”. Projekty przybliżające galerie malarstwa polskiego osobom niewidomym i niedowidzącym.

1. Wyróżnienie – Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie za projekt  pn. „Dziedzictwo Śląska Cieszyńskiego – Enklawa Budownictwa Drewnianego przy Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego w Wiśle”.

2. Wyróżnienie – Muzeum Śląskie w Katowicach za projekt  „O Śląsku po ślonsku”. Lekcyje ślonskiej godki.”

3. Wyróżnienie – Muzeum w Gliwicach za projekt  „MEMO. Młoda Elita Muzealnych Odkrywców”.

Kategoria DOKONANIA Z ZAKRESU KONSERWACJI

Nagroda główna – Muzeum Zamkowe w Pszczynie: Konserwacja i restauracja buduaru i łazienki w apartamencie księżnej Daisy von Pless w Zamku w Pszczynie.

Wyróżnienie – Muzeum w Raciborzu: Konserwacja trzynastu zabytkowych grafik i jednego szkicu piórkiem ze zbiorów Muzeum w Raciborzu.

Wnioski o przyznanie Nagród mogły składać instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, związki lub stowarzyszenia twórcze i kulturalne, fundacje statutowo działające w sferze kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, uczelnie wyższe, osoby fizyczne zajmujące się działalnością w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego.




 


tagi: