Zabrze - stolica polskiej kardiochirurgii
W Zabrzu otwarto nowy budynek Śląskiego Centrum Chorób Serca
W nowym budynku pacjenci są leczeni od miesiąca. W tym czasie wykonano już blisko 100 zabiegów. Wszystkie zakończyły się pomyślnie.
Dzisiaj w uroczystym otwarciu udział wzięli m.in. Ewa Kopacz, Minister Zdrowia, Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego, Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Adam Matusiewicz, Marszałek Województwa Śląskiego, Bogusław Śmigielski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Zygmunt Łukaszczyk, Wojewoda Śląski, Małgorzata Mańka-Szulik, Prezydent Zabrza oraz goście z kraju i zagranicy, przedstawiciele środowiska medycznego.
Obiekt o powierzchni ok. 12 tys. mkw. powstał, by poprawić warunki, a także uzupełnić i częściowo rozwinąć działalność zabrzańskiej placówki. 100-łóżkowy ośrodek wybudowano za 105 mln zł, z czego 9 milionów pochodzi z budżetu Województwa Śląskiego. Nowy szpital wyposażony został w najnowocześniejszy na świecie sprzęt do operacji i badań serca.
W budynku zorganizowano m.in. wieloprofilowy ośrodek intensywnej opieki sercowo-naczyniowej, specjalistyczne laboratoria, część ekonomiczno-administracyjną i ośrodek naukowo-dydaktyczny. Przeniesiono tam również zespół poradni dotąd działających w przerobionych barakach, które przed laty postawiono dla robotników budujących szpital.
Profesor Marian Zembala podkreślał, że powstanie nowego budynku Śląskiego Centrum Chorób Serca to efekt zaangażowania, ciężkiej pracy i pasji wielu ludzi. „To świadectwo, że dzięki współpracy można osiągnąć zaplanowane cele, to wreszcie dowód na to, że pojęcie zgoda buduje jest nadal wyjątkowo aktualne" - powiedział profesor Zembala.
W piątek w Zabrzu rozpoczyna się XVIII Międzynarodowa Konferencja Kardiologiczna i Warsztaty Zawałowe. Konferencja „Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu chorób serca, płuc i naczyń" to jedno z najważniejszych dorocznych spotkań w Polsce, integrujące kardiologów, kardiochirurgów, anestezjologów internistów, radiologów, lekarzy rodzinnych wobec nowych zadań w medycynie. W programie, obok sesji edukacyjnych, znajdują się wyjątkowo sesje szkoleniowe i naukowe z udziałem 16 zagranicznych ekspertów i krajowych liderów w tej dziedzinie.
Natomiast w niedzielę na parkingu przed nowym budynkiem ŚCChS odbędzie się Biała Niedziela, czyli dzień darmowych badań i porad kardiologicznych dla mieszkańców.