Szczyt Młodzieży tym razem we Francji
W dniach 21-27 sierpnia br. w Gravelines nad Morzem Północnym odbędzie się XI Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego. Jak co roku, będzie to kolejna okazja do spotkania się młodych ludzi z Województwa Śląskiego, Północnej Nadrenii-Westfalii (Niemcy) oraz Nord-Pas de Calais (Francja).
Dzięki udziałowi w Szczycie Młodzieży, który w tym roku poświęcony jest energii dla przyszłości, będzie okazja doświadczenia pozytywnej roli wielokulturowego spotkania, poznania opinii ekspertów oraz wymiany własnych poglądów związanych z tematyką XI Szczytu Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego. Wybór tematyki tegorocznego Szczytu nie jest przypadkowy. Kryzys gospodarczy i nakładający się nań kryzys energetyczny, problem kurczących się tradycyjnych zasobów energetycznych, gorączkowe poszukiwanie rozwiązań alternatywnych, w tym odnawialnych źródeł energii, badanie ich oddziaływania na środowisko naturalne (efekt cieplarniany), a także trudności z wypracowaniem wspólnej polityki energetycznej w Unii Europejskiej oto tylko niektóre sprawy, o których warto wiedzieć i o których należy dyskutować.
Jak co roku, w programie znajdą się też wycieczki po regionie i czas na rekreację. Tradycyjnie już Szczyt zakończy debata młodzieży z szefami trzech regionów.
Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego jest organizowany dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Koordynatorem tegorocznej edycji Szczytu ze strony polskiej jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Patronat medialny nad projektem sprawuje Radio Eska.
Do uczestniczenia w tegorocznym Szczycie Młodzieży zapraszamy młode osoby z województwa śląskiego, w wieku 17-23 lat, które są zainteresowane problematyką europejską i działają na rzecz lokalnej społeczności. Termin zgłoszeń upływa 17 czerwca br.
Szczegółowe informacje o projekcie i zasadach przyjęcia oraz formularz zgłoszeniowy zamieszczono na stronie organizatora wyjazdu: Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Regionalny Trójkąt Weimarski to trójstronne porozumienie regionów europejskich: Województwa Śląskiego, Kraju Związkowego Północnej Nadrenii-Westfalii oraz Regionu Nord-Pas-de-Calais, mające na celu m.in. wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego oraz zainteresowania naszymi krajami i regionami. Coroczne spotkania młodych ludzi z rówieśnikami z trzech regionów opierają się na dialogu i wymianie doświadczeń, a tym samym służą budowaniu postaw tolerancji, świadomości demokracji i woli współpracy młodego pokolenia. W każdym spotkaniu biorą udział 15-osobowe grupy młodych Polaków, Francuzów i Niemców- uczących się, studiujących, pracujących i poszukujących pracy, którzy mają za sobą pierwsze doświadczenia w działalności na rzecz społeczności lokalnej lub regionalnej i są zainteresowani problematyką europejską.