Ponad 81 mln zł na rewitalizację dla małych gmin
Park linowy, arena do gry w chowanego, tor do gry w kapsle, kręgle rosyjskie, labirynty, skate park, tor pojazdów zdalnie sterowanych, góra saneczkowa - to tylko niektóre elementy, jakie powstaną w ramach projektu realizowanego przez Wodzisław Śląski, dotyczącego utworzenia Rodzinnego Parku Rozrywki. Na ten cel miasto otrzyma prawie 12,5 mln złotych i zagospodaruje w ten sposób ponad 23 hektary nieużytkowanego dotąd obszaru w centrum miasta.
Ponad 6,5 miliona złotych otrzyma Gmina Ujsoły na „Zagospodarowanie terenu kamieniołomu w Glince - etap II". Projekt ten obejmuje rekultywację dawnego kamieniołomu (terenu po byłej kopalni odkrywkowej) i stanowi kontynuację wcześniejszej inwestycji pod tym samym tytułem, realizowanej w ramach Programu Rozwoju Subregionu Południowego. W pierwszym etapie na terenie kamieniołomu powstały tarasy widokowe, ścieżki spacerowe, ściana do wspinaczki i lina do zjazdu. Z kolei w wyniku realizacji II etapu projektu teren kamieniołomu o powierzchni 32 tys. metrów kwadratowych zostanie poddany dalszej rekultywacji, dzięki czemu powstanie punkt dydaktyczny prezentujący walory geologiczne terenu, poszerzy się oferta możliwości spędzania wolnego czasu o kolejne atrakcje w postaci parku linowego, plaży czy też ścianki wspinaczkowej. Miłośnicy sportu będą mogli sprawdzić swoje umiejętności na ścieżce zdrowia w postaci trasy biegowej, na której będą się znajdować takie przeszkody, jak słupki do slalomów, płotki do przeskoków, drążki do podciągania czy też plac zabaw dla dzieci.
Pieniądze na adaptację i przebudowę otrzyma również jeden z obiektów znajdujących się na liście Szlaku Zabytków Techniki, czyli Galeria Sztuki Współczesnej „ELEKTROWNIA" w Czeladzi, którego budżet zostanie wsparty 10 mln zł pochodzącymi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Zabytkowy budynek poprzemysłowy z 1903 roku byłej kopalni Saturn w całości zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, zostanie również ocieplony dach, a powierzchnia użytkowa zwiększy się dwuipółkrotnie. Inwestycja realizować będzie cele kulturalne, edukacyjne i turystyczne.
Dzięki dofinansowaniu unijnemu otrzymanemu w ramach konkursu w Lędzinach powstanie centralny plac. Miasto wzbogaci się o miejsce, które będzie przyciągać usługi, a mieszkańców zachęcać do spędzania wolnego czasu na nowym miejskim rynku. Wokół biblioteki miejskiej powstanie Plac Farski, który będzie miał za zadanie wykreować centrum miasta, tak aby powstała przestrzeń rozpoczęła proces integracji miasta.
Z kolei Gmina Czernichów wzbogaci się o nowe Centrum Kultury, które powstanie dzięki przebudowie i remontowi obiektu poprzemysłowego po elektrowni szczytowo-pompowej w Międzybrodziu Żywieckim i przystosowaniu go na cele gospodarcze, kulturalne, społeczne, turystyczne i edukacyjne - projekt będzie realizowany w 2012 roku, a zakończy się w 2013 roku.
Spośród 50 projektów, które przeszły pozytywnie ocenę merytoryczno-techniczną w ramach działania 6.2.1 Rewitalizacja - małe miasta , Zarząd Województwa Śląskiego do dofinansowania wybrał 14 projektów, jednak pod warunkiem wyrażenia zgody przez Gminę Strumień oraz Gminę Mszana na obniżenie poziomu dofinansowania. W konkursie mogły być składane projekty związane między innymi z przebudową i remontem obiektów poprzemysłowych czy też zagospodarowywaniem przestrzeni miejskich. Z kolei 10 maja br. w ramach drugiego konkursu z zakresu rewitalizacji - małe miasta, ale dotyczącego usuwania azbestu wraz z jego utylizacją do dofinansowani wybrano 6 projektów. Szczegółowe informacje, wraz z listą wybranych projektów do dofinansowania, znajdują się na oficjalnej stronie internetowej RPO