Znamy laureatów EUROwyzwania
I miejsce – I Liceum Ogólnokształcące im. J. Smolenia w Bytomiu, II miejsce – IX Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Częstochowie, III miejsce – V Liceum Ogólnokształcącego im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej
Zakończyły się dwumiesięczne zmagania uczestników konkursu wiedzy o Funduszach Europejskich w naszym regionie „EUROwyzwanie”. W Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach miał miejsce ostatni etap rozgrywek – uroczysty finał, podczas którego spotkały się trzyosobowe zespoły z wyłonionych we wcześniejszych etapach 8 szkół średnich.
Finaliści przedstawiali przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne na temat „Moja miejscowość w Unii Europejskiej – jak wykorzystać szansę członkostwa w UE dla naszego regionu?” oraz wzięli udział w teście wiedzy „Kto pierwszy, ten lepszy".
Laureatami I miejsca zostali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Smolenia w Bytomiu: Aneta Napieralska, Justyna Kusal i Anna Ryzieńska pod opieką Ewy Chmielewskiej-Blady.
II miejsce przypadło zespołowi IX Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Częstochowie, w skład którego weszli: Patrycja Pacak, Eliza Masek, Piotr Sroczkowski pod opieką Ewy Rydz-Mróz.
III miejsce zdobyli uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej: Olga Głąb, Tomasz Tokarski, Jakub Terlecki pod opieką Eweliny Bałdygi.
Wszyscy nagrodzeni wraz z opiekunami pojadą jesienią na wyjazd studyjny do instytucji unijnych w Brukseli. Tak atrakcyjne nagrody były możliwe dzięki objęciu wydarzenia patronatem przez Posłów do Parlamentu Europejskiego: Małgorzatę Handzlik, Jana Olbrychta oraz Jarosława Kalinowskiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali ponadto: Jerzy Buzek – Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska oraz Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber.
Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej „EUROwyzwanie” zorganizował Zarząd Województwa Śląskiego. Miał on na celu zainteresowanie młodych mieszkańców regionu tematyką Unii Europejskiej, a zwłaszcza Funduszy Europejskich poprzez pokazanie szans i możliwości, jakie stwarzają, a także realnych zmian, do jakich się przyczyniają. Jego adresatami byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa śląskiego. Warto podkreślić, że konkurs odbył się w przeddzień polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpoczyna się z początkiem lipca.
Zmagania konkursowe przebiegały w trzech etapach. W otwartym naborze zgłosiły się trzyosobowe drużyny reprezentujące 42 szkoły. Najpierw spróbowały one swych sił w etapie szkolnym, podczas którego rozwiązywały test z wiedzy na temat Unii Europejskiej. 19 zespołów z najwyższą liczbą punktów przeszło do II etapu, podczas którego mogły się wykazać umiejętnością zastosowania teorii w praktyce. Postawiono przed nimi zadanie przygotowania propozycji projektów, tj. przedsięwzięć/inwestycji, których realizacja miałaby duże znaczenie dla miejscowości, z jakiej się wywodzą, lub dla całego regionu. Ostatecznie do finału zakwalifikowało się 8 najlepszych drużyn.