Festiwal Muzyki Śródziemnomorskiej

Sufijskie pieśni z Górnego Egiptu, muzyka hiszpańskich Cyganów, klezmerskie melodie, afrykańskie rytmy, wiejska muzyka wkomponowana we współczesne brzmienia - to niektóre atrakcje, jakie czekają miłośników muzyki

W dniach 24-26 czerwca Ars Cameralis zaprasza do udziału w IV Festiwalu Muzyki Śródziemnomorskiej.

Wydarzenie mające miejsce w podcieniach katowickiego Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek to trzy dni obcowania ze znakomitą muzyką, w której tradycja łączy się ze współczesnością, a zapomniane melodie nabierają nowego życia i wyrazu.

Czwarta edycja imprezy to okazja, by zapoznać się z muzycznym projektem Indialucia, który został zapoczątkowany w roku 1999 w Nagpur wśród nauczycieli i uczniów tamtejszej Akademii Muzycznej. Projekt ten, którego pomysłodawcą, producentem oraz szefem artystycznym jest Michał Czachowski, łączy w sobie muzykę hiszpańskich Cyganów z muzyką indyjską. Przedsięwzięcie w znaczącym stopniu nawiązuje także do pierwszych rewolucyjnych spotkań muzyków Europy i Azji z lat 60., ale jest też swoistym powrotem do korzeni, bowiem hiszpańscy Cyganie przybyli do Europy właśnie z Indii.

Kolejnym ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji jest koncert Zaman Fabriq. Grupa w swojej muzyce łączy sufisjkie pieśni z Górnego Egiptu, brzmienia tureckiego instrumentu saz  i fletu kaval z dźwiękami basu i beat-boxów. Tradycyjne melodie, zapomniane rytuały i praktyki przenikają się z nad wyraz współczesnymi motywami muzycznymi, tworząc niezwykły klimat i niepowtarzalną jakość. 

Festiwal to także występ zespołu Janusz Prusinowski Trio, na nowo odczytującego wiejską muzykę z centralnej Polski. Awangardową formację tworzą uczniowie i kontynuatorzy muzyków wiejskich. Ich koncert to połączenie muzyki z tańcem, tradycji z nowym językiem improwizacji, archaiczności z nowoczesnością.

Wyjątkową jakość stworzą także Ryszard Tymon Tymański, Irek Wojtczak, Kuba Staruszkiewicz. W ramach festiwalu przedstawią, poza swoimi kompozycjami, tematy inspirowane folklorem łowicko-kaszubskim.

W niezwykłą „podróż" przez dźwiękach różnych kultur zabiorą nas także pochodzący z Tunezji bracia - Amine & Hamza oraz energetyczny duet Malox, łączący klezmerskie melodie i taneczne afrykańskie rytmy z punkową werwą.

Muzycznej uczcie towarzyszą też warsztaty muzyczne i taneczne. Uczestnicy będą mięli okazję poznać kroki tradycyjnych polskich tańców i zagrać na instrumentach dętych.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 Jedną z gwiazd ubiegłorocznej edycji festiwalu była Paloma Povedano



 


tagi: