Czas na polską prezydencję w Unii Europejskiej

Polityka wschodnia i wieloletnie ramy finansowe Unii Europejskiej, a także wzmocnienie polityki energetycznej i wspólna polityka w zakresie bezpieczeństwa i obrony - to tylko niektóre z priorytetów rozpoczynającej się 1 lipca br. polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

W lipcu 2010 roku polski rząd przyjął dokument, w którym określił szczegółowo główne cele polskiej prezydencji. Każde z państw członków, które obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, ma obowiązek sporządzić kompleksowy plan i nakreślić główne cele i założenia prezydencji. Obok promocji i otwarcia w polityce wschodniej, kluczową kwestią w najbliższym półroczu będą negocjacje dotyczące unijnego budżetu na lata 2014-2020, postulat dotyczący wzmocnienia unijnego rynku wewnętrznego i próba pełnego wykorzystania potencjału społeczno-gospodarczego i intelektualnego państwa członkowskich. Sprawowanie prezydencji wiąże się także z przygotowaniem i organizacją tysięcy mniej lub bardziej formalnych spotkań, zarówno tych na niższym, jak i kluczowym szczeblu.

Do zadań prezydencji należą m.in. organizowanie spotkań grup roboczych i komitetów, podpisywanie przyjętych aktów prawnych, inicjowanie debat i procedur głosowania i reprezentowanie Rady Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej. Prezydencja pełniona jest rotacyjnie przez wszystkich członków Unii Europejskiej według wcześniej ustalonego harmonogramu. Podczas sześciomiesięcznej kadencji w całym kraju odbywać się będą liczne spotkania, wydarzenia i imprezy kulturalne. Nie inaczej będzie w przypadku województwa śląskiego. Nasz region będzie miejscem wielu spotkań oraz wizyt zagranicznych gości.

Już we wrześniu Katowice podejmą 500 gości na konferencji poświęconej współpracy transnarodowej. W październiku zagoszczą u nas specjaliści branży górniczej. Stolica naszego województwa została wybrana jako jedno z ośmiu miast, w którym realizowany będzie Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011. Rozmowy na ważne tematy będą toczyły się również w Bytomiu, Częstochowie, Gliwicach i Bielsku-Białej.

Śląskie polską prezydencję przywita 1 lipca o godz. 20, kiedy to w centralnych punktach miast województwa śląskiego wzniesiony zostanie uroczysty toast. Tego dnia w ramach Europejskiego Festiwalu Plenerowych Przedstawień Operowych odbędzie się V Edycja Bytomskiej Nocy Świętojańskiej. Podczas imprezy odbędzie się koncert galowy pt. „Polak – Węgier dwa bratanki” i wystawiona zostanie opera „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. Podczas imprezy organizowane będą również liczne gry i konkursy nawiązujące do polskiego członkowstwa w strukturach unijnych. Dąbrowa Górnicza punktualnie w samo południu uczci objęcie prezydencji w Europie. W niebo wypuszczone zostaną setki baloników symbolizujących integracje europejską. W Rudzie Śląskiej świętować będą uczestnicy półkolonii organizowanych w ramach Akcji Lato. W Żorach tego dnia odbędzie się impreza EUROPA DA SIĘ RZĄDZIĆ, zaś na mieszkańców Częstochowy czekać będzie pyszny tort w barwach i kształcie flagi Unii Europejskiej. Także Muzeum Śląskie w Katowicach włączyło się w działania kulturalne związane z prezydencją, organizując cztery interesujące wystawy. Pierwszą z nich jest „Śląskie sacrum”, ekspozycja dotycząca sztuki sakralnej na Śląsku w okresie gotyku i odzwierciedlająca różnorodność wpływów kulturowych i religijnych na tym terenie. Kolejną wystawą jest prezentacja fotografii „Postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska”, na której zaprezentowane zostaną obrazy postindustrialnego Śląska widziane okiem niemieckich fotografików młodego pokolenia. Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza także na ekspozycję rzeźb „Piękno dotyku”, skierowaną do odbiorców niepełnosprawnych oraz wystawę „Raj utracony, czyli o ogrodach” ukazującą rolę ogrodów w kulturze europejskiej. W wystawach prezentowanych w ramach polskiej prezydencji przewija się motyw śląskiej tradycji i kultury, lecz ekspozycje ukazują nie tylko spuściznę tego regionu, ale i skupiają się na jej powiązaniach z historią całej Europy. Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej potrwa do końca br., kiedy obowiązki te przejmie Dania.