Ostatni dzwonek, by zdobyć wymarzony zawód

Ratownik medyczny, technik ortopeda, dietetyk lub technik dentystyczny - to tylko wybrane kierunki kształcenia i zawody, które można zdobyć, korzystając z bezpłatnych zajęć w ramach publicznych szkół policealnych prowadzonych przez Województwo Śląskie.

Oferta edukacyjna szkół skierowana jest do absolwentów szkół średnich, którzy uzyskują możliwość kształcenia się w sześciu szkołach policealnych w naszym regionie, m.in. w Katowicach, Gliwicach i Raciborzu. Szkoły te pozwalają zdobyć wykształcenie na kierunkach medycznych - w charakterze asystentów, techników, terapeutów oraz w zakresie usług kosmetycznych czy opiekuńczych. Ich wieloletnie doświadczenia, dobrze zorganizowane zaplecze edukacyjne oraz możliwość organizacji praktyk zawodowych w naturalnych warunkach pracy zawodowej, np.  w zakładach opieki zdrowotnej, aptekach i ośrodkach pomocy społecznej, dają gwarancję rzetelnego kształcenia i przyczyniają się do znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia. Nauczyciele i uczniowie uczestniczą ponadto w targach edukacyjnych, zawodach sportowych, spartakiadach, akcjach promujących zdrowy styl życia i pokazach pierwszej pomocy.
Publiczne szkoły policealne znajdujące się pod kuratelą Województwa Śląskiego kształcą młodzież na kierunkach uznawanych za deficytowe i przyszłościowe.

Wśród najbardziej popularnych kierunków kształcenia znajdują się m.in. ratownik medyczny, technik masażysta, technik usług kosmetycznych, technik farmaceutyczny, technik dentystyczny, terapeuta zajęciowy i technik elektroradiologii.

Czas trwania nauki w większości przypadków wynosi od 1 do 2 lat, wyjątkiem jest zawód technika dentystycznego - tu nauka trwa 2,5 roku. Publiczne szkoły nie pobierają czesnego, ani innych opłat związanych z kształceniem. Kandydaci mogą składać dokumenty aplikacyjne do 19 sierpnia br. Egzaminy i rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzone zostaną w terminie od 22-24 sierpnia br.

Województwo Śląskie jest organem prowadzącym dla sześciu szkół policealnych, zlokalizowanych w centrum województwa oraz w subregionie rybnickim i są to:

1) Medyczna Szkoła Policealna Województwa Śląskiego Nr 1 w Katowicach,
2) Medyczna Szkoła Policealna Województwa Śląskiego w Gliwicach,
3) Medyczna Szkoła Policealna Województwa Śląskiego w Zabrzu,
4) Regionalne Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu,
5) Zespół Medycznych Szkół Policealnych Województwa Śląskiego w Rybniku,
6) Medyczna Szkoła Policealna Województwa Śląskiego Nr 1 w Raciborzu.

Szkoły policealne oferują kształcenie w kilkunastu rodzajach zawodów określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Są to m.in.:
1) asystentka stomatologiczna,
2) higienistka stomatologiczna,
3) ortoptystka,
4) ratownik medyczny,
5) technik dentystyczny,
6) technik farmaceutyczny,
7) technik masażysta,
8) technik ortopeda,
9) terapeuta zajęciowy,
10) technik optyk,
11) technik elektroniki medycznej,
12) technik elektroradiolog,
13) dietetyk,
14) opiekunka dziecięca,
15) technik usług kosmetycznych,
16) opiekun medyczny,
17) asystent osoby niepełnosprawnej,
18) opiekunka środowiskowa,
19) opiekun w domu pomocy społecznej.



 


tagi: