50 lat Zamonitu

W Podzamczu koło Ogrodzieńca śląscy instrutorzy i seniorzy świętowali 50. rocznicę Harcerskiej Akcji „Zamonit". Jubileusz był okazją do wspólnego spotkania na Zamku kilku pokoleń harcerzy

Udział w nim wzięło blisko 800 osób, wśród których znalazły się władze ZHP, władze samorządowe i parlamentarzyści, a także przedstawiciele świata biznesu, kultury, sztuki oraz mediów z województwa śląskiego.

W trakcie uroczystości przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski wręczył odznaki Zasłużony dla Województwa Śląskiego. Po  uroczystym apelu, odsłonięciu i poświęceniu pamiątkowej tablicy otwarto wystawę z okazji 50-lecia Zamonitu. Imprezę zakończyło harcerskie ognisko.
„Przypadająca rocznica jurajskiej akcji Zamonit ukazuje ogromny wkład polskiego harcerstwa w pracę na rzecz wychowania młodych ludzi i kształtowania systemu wartości - koleżeństwa, współpracy, odpowiedzialności i służby drugiemu człowiekowi. Doceniając potrzebę kontynuowania i rozwijania działalności tego ponadnarodowego ruchu, wyrażam nadzieję, że obchody przysłużą się dalszej integracji środowiska harcerskiego. Jednocześnie składam Państwu serdeczne gratulacje i podziękowania za dbałość o podtrzymywanie najlepszych tradycji na terenie województwa śląskiego. Członkom Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj" oraz Związku Harcerstwa Polskiego życzę udanych obchodów rocznicowych, wierności obranej drodze oraz wytrwałości w pielęgnowaniu szlachetnych ideałów" - napisał w liście do uczestników akcji marszałek Adam Matusiewicz.

Imprezę przygotowało Stowarzyszenie Ruchu Harcerskiego „Czuwaj" oraz Komenda Śląskiej Chorągwi ZHP, które wpisały 50. rocznicę Akcji „Zamonit" w kalendarz obchodów 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego w Zagłębiu, przebiegających pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

50 lat temu, w okresie wakacji, w lipcu i sierpniu 1961 roku, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zorganizowane zostały pierwsze dwa turnusy obozowe Harcerskiej Akcji „Zamonit". Nazwa Zamonit wywiedziona została od zamków i amonitów, i od razu stała się własnością harcerzy i swoistym znakiem firmowym największej i najdłużej trwającej akcji obozowej Związku Harcerstwa Polskiego. Akcja ta od samego początku opierała się na dwóch kierunkach programowych: „Wędrówce i pracy", a skierowana była do młodzieży starszej. Łączyła w sobie cechy obozu wędrownego, opartego na wędrówce miedzy stanicami zlokalizowanymi na szlakach Zamonitu, poznawanie Jury i prace na rzecz jej aktywizacji gospodarczej i społecznej. „Wędrówka i praca" były podstawą programową każdego obozu Akcji „Zamonit".

Wędrówka dostarczała uczestnikom niezapomnianych przeżyć, pozwalała poznawać uroki Jury, natomiast praca dawała możliwość pożytecznego działania dla środowiska wspólnie z miejscową ludnością. Od samego początku w Akcji „Zamonit" brał udział Studencki Krąg Instruktorski Śląskiej Akademii Medycznej, który zabezpieczał obsługę medyczną, a przede wszystkim organizował obozy dla dzieci chorych na cukrzycę, astmę, z wadami postawy i prowadził badania naukowe wśród dzieci i miejscowej ludności. Do dziś obozują na Jurze hufce: Dąbrowa Górnicza w Janowie, Sosnowiec w Kobylicy i Centurii, Częstochowa w Pająku, Kłobuck w Zawadach (Popowie), Czechowice-Dziedzice w Podlesicach, Myszków w Siamoszycach i Zawiercie w Kostkowicach.


 

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 W Ogrodzieńcu spotkało się kilka pokoleń harcerzy  Przewodniczący Sejmiku Bogusław Śmigielski wręczył odznaki Zasłużony dla Województwa Śląskiego  Radna Sejmiku Maria Potempa odczytała list Marszałka do harcerzy