Końcowe odliczanie przed olimpiadą astronomiczną

35 dni, tyle czasu pozostało do rozpoczęcia piątej edycji Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, która po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. Stan przygotowań obiektów na których zorganizowane zostaną poszczególne konkurencje sprawdzał dziś sekretarz olimpiady, dr. Chatief Kunjaya

Wizyta indonezyjskiego badacza prastarych źródeł światła tzw. kwazarów, miała na celu sprawdzenie stanu przygotowań przed tegoroczną edycją olimpiady, która po raz pierwszy odbędzie się poza Azją, w trzech polskich miastach: Katowicach, Chorzowie i Krakowie. Pod koniec sierpnia br. w naszym regionie pojawi się blisko dwustu uczestników z 29 krajów świata, reprezentujących wszystkie kontynenty. Kilkudniowe zmagania młodych pasjonatów astronomii toczyć się będą m.in. na terenie Planetarium i Obserwatorium  Astronomicznego im M. Kopernika w Chorzowie oraz na specjalnie przygotowanych halach Międzynarodowych Targów Katowickich.

„Nie miałem jeszcze okazji przyjrzeć się wszystkim obiektom i sprawom związanym z organizacją olimpiady, ale z moich dotychczasowych obserwacji i rozmów wynika, że na razie wszystko przebiega zgodnie z planem. Polska ma duże doświadczenie związane z organizacją tego typu przedsięwzięć, dlatego jestem spokojny, że impreza będzie przygotowana bardzo dobrze" - podkreślił dr. Kunjaya.

Podczas wizyty Chatief Kunjaya wizytował nie tylko obiekty na których odbędzie się olimpiada tj. Planetarium Śląskie, hale i tereny zewnętrzne Międzynarodowych Targów Katowickich, ale sprawdzał także warunki związane z zakwaterowaniem uczestników. Większość z nich zamieszka w Katowicach, a opiekunowie i liderzy poszczególnych ekip zostaną zakwaterowani w Krakowie.

Uczestnicy olimpiady zmagać się będą z trzema rodzajami zadań. Pierwszym z nich jest test wiedzy teoretycznej, podczas którego sprawdzana jest wiedza z zakresu astronomii i umiejętność logicznego myślenia i kojarzenia faktów. W drugiej części otrzymują pewne dane, które analizują i na podstawie których muszą wyciągnąć odpowiednie wnioski. Ostatnim etapem jest rozwiązywanie problemów poprzez obserwację, które wymaga nie tylko zdolności obserwacyjnych, ale także znajomości mapy nieba, ciał niebieskich i korzystania z teleskopu. W przypadku złych warunków atmosferycznych uczestnicy będą mogli korzystać z mapy nieba dostępnej w planetarium.

Idea organizacji Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki narodziła się w 2006 roku w Bangkoku. W spotkaniu inauguracyjnym udział wzięli przedstawiciele Tajlandii, Chin, Indonezji, Iranu oraz Polski. Uczestnicy tego międzynarodowego spotkania podjęli się zadania popularyzacji wiedzy astronomicznej wśród najzdolniejszej młodzieży całego świata. Zgodnie z założeniami każde z państw uczestniczących w spotkaniu miało szansę gościć młodych olimpijczyków.

Pierwsza międzynarodowa olimpiada odbyła się w 2007 roku w Tajlandii. Wzięło w niej udział 85 zawodników z 21 państw. Do tej pory uczestników olimpiady gościły Tajlandia, Indonezja, Pakistan oraz Chiny. Polscy reprezentanci, wykazując się wiedzą i umiejętnościami, corocznie zdobywali złote, srebrne oraz brązowe medale.


Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
     Dr Chatief Kunjaya  Obserwatorium w Ślaskim Planetarium    Hale Międzynarodowych Targów Katowickich