Muzealne kino letnie
Muzeum Śląskie zaprasza od 19 sierpnia przez trzy kolejne wieczory na „Kino letnie", towarzyszące ekspozycji „W obcym kraju... Wojska sprzymierzone na Górnym Śląsku w latach 1920-1922". Seanse filmów pochodzących z lat 20. będzie można za darmo zobaczyć od godziny 21.00 na przedpolu muzeum przy al. W. Korfantego w Katowicach
Filmy pozyskane dzięki uprzejmości Instytutu Goethego są unikatowymi dziełami Ernsta Lubitscha, legendarnego niemiecko-amerykańskiego reżysera kina dwudziestolecia międzywojennego. Podczas dwóch pokazów widzowie zobaczą również jedną z najsłynniejszych na świecie polskich aktorek - Polę Negri. Aktorka nazywana „słowiańską boginią miłości" była popularna nie tylko z powodu swoich ról uwodzicielek, ale również dzięki licznym i burzliwym romansom, m.in. z Charlesem Chaplinem i Rudolfem Valentino. Każdy seans rozpocznie się przeglądem niemieckich kronik filmowych Messner Woche (1920 -1921), zawierających takie tematy jak „Górny Śląsk powinien pozostać niemiecki" - demonstracja w Berlinie oraz przemarsz francuskich wojsk Ententy przez Rynek w Gliwicach.
Seansem rozpoczynającym letnie kino w Muzeum Śląskiem jest film „Sumrun" opowiadający historię młodej tancerki (niezapomniana Pola Negri), której pożądają bogaty szejk i jego przystojny syn. Autorką intrygi przeciwko tancerce jest tytułowa Sumrun - faworyta sułtana, która chce wyzwolić się spod władzy swego pana. W sobotę, 20 sierpnia, Muzeum zaprasza na film „Anna Boleyn", podczas którego widzowie poznają historię drugiej żony angielskiego króla Henryka VIII, której małżeństwo spowodowało zamieszanie w angielskiej polityce i religii.
Ostatnim filmem weekendowego kina jest zabawna i nieco zwariowana komedia rozgrywająca się w bajkowej scenerii. Zobaczymy ponownie Polę Negri w roli herszta zbójów. Jest to nietypowa kreacja w jej dorobku, ponieważ najczęściej grała uwodzicielskie, namiętne, świadome siebie kobiety. W dziele Lubitscha zaskakuje niezwykłym talentem komediowym. Kanwą opowieści jest historia uczucia, które połączyło dwoje całkowicie różnych ludzi - piękną przywódczynię bandy rabusiów i oficera stacjonującego w górskich koszarach. Komedia jest jednocześnie ciętą satyrą na stosunki panujące w wojsku. Śmiało jak na tamte czasy traktowana erotyka, którą emanuje postać pięknej rozbójniczki, tworzy w filmie dwuznaczną atmosferę.
Program kina letniego w Muzeum Śląskim
19.08.2011 / godz. 21.00
„Sumrun" / Niemcy 1920, reż. Ernest Lubitsch, wyst. Pola Negri, Paul Wegner, Ernst Lubitsch
20.08.2011 / godz. 21.00
„Anna Boleyn" / Niemcy 1920, reż. Ernst Lubitsch, wyst. Emil Jannigns, Henny Porten
21.08.2011 / godz. 21.00
„Die Bergkatze" (Górska kotka) / Niemcy 1921, reż. Ernst Lubitsch, wyst. Pola Negri, Victor Janson, Paul Heidemann
Ekspozycja „W obcym kraju..."
Ekspozycja porusza zagadnienia związane z obecnością na górnośląskim obszarze plebiscytowym wojsk francuskich, brytyjskich i włoskich. Wojska sprzymierzone pojawiły się tu w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom w trakcie przygotowań do plebiscytu. Na czele oddziałów alianckich stało utworzone w styczniu 1920 r. Naczelne Dowództwo Wojsk Sprzymierzonych na Górnym Śląsku, którego siedziba znajdowała się w Opolu, a jego głównodowodzącym był francuski generał Jules Gratier. W skład jednostek sojuszniczych wchodziły m.in. francuskie jednostki strzelców alpejskich, a główne ich dowództwo znajdowało się w Gliwicach.
Wystawa prezentuje ślady pobytu żołnierzy - mapy, plany, pocztówki wysłane ze Śląska do rodzin znajdujących się wiele tysięcy kilometrów stąd. Materialnym świadectwem pobytu oddziałów sojuszniczych są również przedmioty związane z codziennym życiem, jak choćby oryginalny kocioł francuskiej kuchni polowej wykonany z emaliowanej na niebiesko blachy. Otrzymał go od koszarujących w szkole w Gaszowicach koło Rybnika żołnierzy francuskich Leopold Langer - organizator i uczestnik III powstania śląskiego w powiecie rybnickim. Kocioł wykorzystywany był przez 10. Kompanię 3. Batalionu 5. Pułku Powstańczego pod dowództwem Franciszka Marszolika z Radlina, m.in. w trakcie walk pod Górą Św. Anny. Po zakończeniu powstania kocioł pozostał w rękach Langera. Tuż przed wybuchem II wojny światowej ukryto w nim literaturę z biblioteki Towarzystwa „Eleusis" oraz dokumenty dotyczące polskich działaczy i organizacji, po czym zakopano pod fundamentem domu Langera. Po wkroczeniu Niemców we wrześniu 1939 r. podczas rewizji kocioł odkryto, pewną ilość jego zawartości skonfiskowano, resztę zniszczono. Kocioł Niemcy zostawili. Leonard Langer, syn Leopolda, przekazał go do zbiorów Działu Historii Muzeum Miejskiego w Zabrzu w 1982 r.