Trzy, dwa, jeden, zero... start! Ruszyła olimpiada astronomiczna
W Chorzowie uroczyście otwarto V Międzynarodową Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki
Ceremonia otwarcia olimpijskich zmagań odbyła się w chorzowskim Teatrze Rozrywki. „To wielkie wyróżnienie dla regionu, bo dziś zjeżdżają się tu najtęższe umysły światowej astronomii. Być może wśród nich znajduje się przyszły noblista. Jesteśmy dumni, że Śląskie jest pierwszym europejskim regionem goszczącym uczestników olimpiady. Trzymam kciuki za wszystkich zawodników, oczywiście najbardziej za Polaków. Najważniejsze jednak jest to, że ci młodzi ludzie mogą się spotkać i kształtować swoje umysły, tak aby w przyszłości zadziwić nas swoimi osiągnięciami."- mówił Adam Matusiewicz Marszałek Województwa Śląskiego.
Na teatralnej scenie zaprezentowały się drużyny z całego świata, które już jutro rozpoczną rywalizację w hali Międzynarodowych Targów Katowickich. Weekendowe potyczki obejmą rozwiązywanie zadań krótkich i problemowych, a także indywidualny sprawdzian wiedzy teoretycznej. Zawodnicy będą musieli się wykazać wiedzą z zakresu astronomii i astrofizyki, jak również umiejętnościami prowadzenia obserwacji astronomicznych. Specjalnie na olimpiadę zamówiono czterdzieści specjalistycznych lunet, przy użyciu których olimpijczycy prowadzić będą nocne obserwacje ciał niebieskich.
Jedna z hal Targów Katowickich wyposażona jest w jednakowe stoliki, krzesła, odpowiednie nagłośnienie i oświetlenie, tak by w jednym czasie te same zadania mogło rozwiązywać ok. 150 osób. Podczas zadań zespołowych 27 sierpnia zawodników „podglądać" będzie można dzięki transmisji internetowej udostępnionej na stronie internetowej olimpiady www.ioaa2011.pl.
Dr Chatief Kunjaya, Sekretarz Olimpiady mówiąc o wymaganiach stawianych uczestnikom stwierdził: „Z roku na rok wzrasta poziom olimpiady, zatem wzrasta również trudność zadań. Ale pamiętajmy, że konkurs to tylko część tego wydarzenia. Ważne jest nawiązanie przyjaźni między młodymi astronomami, tak by w przyszłości mogli razem pracować i się rozwijać".
O wysoki poziom merytoryczny zmagań olimpijskich zadbał Komitet Główny Krajowej Olimpiady Astronomicznej, na którego czele stoi prof. dr hab. Jerzy M. Kreiner, dyrektor Instytutu Fizyki a zarazem kierownik Katedry Astronomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Również Międzynarodową Unia Astronomiczna wysłała swoich przedstawicieli jako obserwatorów zmagań olimpijskich. Unia posiada wyłączne prawo do nadawania nazw nowo odkrytym ciałom niebieskim oraz nazywania tworów powierzchniowych na nich występujących.
Organizatorem tego prestiżowego przedsięwzięcia jest Planetarium Śląskie w Chorzowie, oświatowa jednostka organizacyjna Województwa Śląskiego.
„Organizacja olimpiady to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Gościmy przedstawicieli wszystkich kontynentów poza Australią. Musimy zapewnić odpowiednie warunki do rywalizacji, mam nadzieję, że pogoda będzie sprzyjać prowadzeniu obserwacji astronomicznych przy użyciu lunet. Planetarium Śląskie jest jednak przygotowane na każdą ewentualność. Warto podkreślić, że to wydarzenie to przede wszystkim wielki sukces naszego Planetarium, które ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie w organizowaniu olimpiad krajowych" - powiedział Lech Motyka, dyrektor Planetarium.
Olimpijczycy zakwaterowani są w hotelu w Katowicach, natomiast ich opiekunowie-liderzy w Krakowie. Liderzy tworzą komitet olimpiady zatwierdzający ostateczny kształt zadań olimpijskich, tłumaczą zadania na języki ojczyste zawodników oraz ustalają ostateczne wyniki zawodów olimpijskich. Dlatego też liderzy i zawodnicy nie mogą mieć ze sobą kontaktu podczas trwania zawodów. Każda drużyna ma też swojego polskiego opiekuna. Są to słuchacze Nauczycielskich Kolegiów Języków Obcych prowadzonych przez Województwo Śląskie oraz studenci śląskich szkół wyższych. Wyłonieni zostali w drodze rekrutacji, podczas której wykazać musieli się m.in. bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Jak się okazało, wielu z nich włada dobrze również językami krajów, z których pochodzą olimpijczycy.
Uczestnicy olimpiady znajdą również czas na zwiedzanie województwa śląskiego. Podczas dwóch dni wycieczkowych zobaczą to, co w naszym regionie najcenniejsze. W programie wycieczek zaplanowano zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Węgla GUIDO w Zabrzu, Zamku Książąt Pszczyńskich, Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie oraz Zespołu Pałacowo-Parkowego w Pławniowicach. Dla liderów zaplanowano również wizytę w Tyskim Browarium. Goście wezmą też udział w imprezie plenerowej w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.
Ogłoszenie wyników i ceremonia zamknięcia Olimpiady odbędzie się 3 września w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Gospodarzem przyszłorocznych zawodów będzie Brazylia.