„Lajerman” jedzie do Bytomia

Prof. Aleksander Nawarecki będzie gościem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

„Spotkanie miesiąca" odbędzie we wtorek, 13 września o godz. 18.00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Aleksander Nawarecki podzieli się swoją wizją Śląska, na którym spotkały się dwie odmienne kultury - śląska i kresowa. Goście spotkania będą mieli możliwość nabycia książki i zdobycia autografu autora.

Profesor Nawarecki pisze o swojej kresowo-śląskiej rodzinie i samym Śląsku w sposób niezwykły, opowiada anegdoty i snuje opowieści, dla których pretekstem jest klopsztanga, moczka, ryczka, hałda, ewentualnie podróż między Starym a Nowym Bieruniem.

Autor „Lajermana" o tej śląskiej książce o śląskich sprawach mówi, że nie szukał pretekstu dla prywatnej autobiografii - „...tutaj jedynym kryterium jest Śląsk, a raczej jego osobiste doświadczenie. Osobiste okruchy i ograbki (...) Spragniony jestem jakiejś „formy śląskiej" w duchu której trwa nieustanna obróbka resztek, podobna do skrzętnego wykorzystania apfali - odgrzewania bratkartofli, rychtowania wodzionki, zalewania piernika na moczkę, a czasem nawet w skrajnych przypadkach - maszkiecenia po hasiokach."

„Lajerman" otrzymał już dwie nagrody: Śląskiego Tacyta i Śląski Wawrzyn Literacki. Jest to książka stanowiąca dopełnienie „Nagrobka ciotki Cili" Stefana Szymutki, a obie mają swój rodowód w dialogu prowadzonym przez autorów trakcie sesji poświęconych problematyce śląskiej, organizowanych w Instytucie Nauk o Literaturze na Uniwersytecie Śląskim.

Aleksander Nawarecki - polski historyk i teoretyk literatury, pracuje w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego; znawca poezji księdza Baki („Czarny karnawał", 1991), skamandrytów („Rzeczy i marzenia", 1993) oraz poezji romantycznej („Pokrzywa. Eseje", 1996; „Mały Mickiewicz. Studia mikrologiczne", 2003); inicjator i redaktor serii wydawniczej „Miniatura i mikrologia literacka".



 


tagi: