Klaster sposobem na rewitalizację
Wszechstronne wsparcie dla przedsiębiorczości nastawionej na wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie rewitalizacji i technologii środowiskowych. Tak w ogromnym uproszczeniu przedstawia się koncepcja powołanego Śląskiego Klastra Rewitalizacji i Technologii Środowiskowych
Umowę w sprawie jego powstania podpisano dziś w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach.
Śląski Klaster Rewitalizacji i Technologii Środowiskowych został powołany po to, by wspierać rozwój regionu w zakresie wdrażania innowacyjnych technologii środowiskowych, a także instrumentów rewitalizacyjnych. Klaster ma być platformą wymiany doświadczeń i wspólnych działań w zakresie realizacji projektów rewitalizacyjnych. Jednym z jego zadań jest promocja dobrych praktyk oraz inicjowanie, wdrażanie i koordynacja programów i inicjatyw o zasięgu zarówno lokalnym, jak i ponadregionalnym. Stworzona w ten sposób sieć współpracujących podmiotów umożliwi efektywne wykorzystanie potencjału osób, przedsiębiorstw, władz samorządowych, uczelni wyższych oraz jednostek naukowo-badawczych z naszego regionu. Ta wielostronna współpraca powinna zaowocować przedsięwzięciami nastawionymi na innowacyjną gospodarkę.
„Nasze województwo wyróżnia się na mapie kraju, to tu jest bowiem najwięcej do zrobienia jeśli chodzi o działania rewitalizacyjne, szczególnie w kontekście rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Tego typu klastry od lat z powodzeniem funkcjonują na zachodzie i stanowią nie tylko skuteczną możliwość wymiany doświadczeń, ale i realnych działań na styku nauki, biznesu i przedsiębiorczości" - podkreślił marszałek Adam Matusiewicz.
Obok Marszałka Województwa Śląskiego Adama Matusiewicza swoje podpisy pod umową złożyli Prezydent Piekar Śląskich Stanisław Korfanty oraz Prezes Zarządu Parku Przemysłowo-Technologicznego EkoPark w Piekarach Śląskich, Alina Karnabał. Obok sygnatariuszy członkami klastra są także: Główny Instytut Górnictwa, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Politechnika Śląska, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Izba Gospodarcza z Piekar Śląskich, Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego i szereg podmiotów z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z naszego regionu. Koordynatorem klastra jest Park Przemysłowo-Technologiczny EkoPark w Piekarach Śląskich.