Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim

Świąteczna jazda to już żelazny punkt programu kulturalnego, który Muzeum Śląskie proponuje w okresie Bożego Narodzenia. Od 13 grudnia już po raz siódmy Muzeum zaprasza do przejażdżki w otoczeniu wyjątkowych eksponatów związanych ze świętami.

Specjalnie przygotowaną wystawę w zabytkowym tramwaju można będzie zobaczyć do 8 stycznia 2012.

Świąteczny tramwaj zobaczymy w Bytomiu, Chorzowie, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Sosnowcu, Będzinie, Czeladzi oraz Dąbrowie Górniczej. Wystawę będzie można zwiedzać na wybranych przystankach lub - dzięki przyłączeniu się do akcji KZK GOP - odbyć niecodzienną przejażdżkę w towarzystwie muzealnych eksponatów. Rozkład jazdy przygotowany przez Tramwaje Śląskie SA znajdziemy na stronie www.muzeumslaskie.pl.

W dotychczasowych edycjach „Świątecznej jazdy..." przybliżono tradycje świętowania Bożego Narodzenia na Śląsku oraz na Żywiecczyźnie, gdzie inaczej ozdabiało się drzewko bożonarodzeniowe, na wigilię przygotowywano nieznane na Śląsku potrawy oraz pielęgnowano inne obrzędy. Podczas zbliżającej się edycji pasażerowie będą mogli zobaczyć kolekcję szopek bożonarodzeniowych - zarówno tych domowych, jak i kolędniczych. Zaprezentowane zostaną szopki Franciszka Krzenciesy z Kujakowic Dolnych, Józefa Szypuły i Józefa Chmielniaka z Czechowic Dziedzic oraz Ryszarda Kubaszczyka z Koniakowa.

Szczególną uwagę na pewno zwróci szopka kolędnicza Józefa Chmielniaka będąca repliką obnośnej szopki kolędniczej z czasów II wojny światowej. Wieńczy ją anioł, a ciekawostką jest mechanizm pozwalający na ukrycie lub wyeksponowanie orła w koronie, którego wysuwano tylko podczas kolędowania w zaufanej, patriotycznej rodzinie, bez obawy, że ktoś złoży donos. W tramwaju zobaczymy także płaskorzeźby z szopką oraz rzeźbione anioły Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej. Gości świątecznego tramwaju przywitają, w otoczeniu pachnących choinek, kolędnik z gwiazdą oraz diabeł i anioł.

Poprzednie edycje „Świątecznej jazdy..." od pierwszej chwili spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem i sympatią mieszkańców regionu, którzy chętnie w rodzinnym towarzystwie podróżowali muzealnym tramwajem. Podczas pierwszej akcji wystawę zwiedziło 1 600 osób, podczas ostatniej - około 4 500.



 


tagi: