Program walki z gruźlicą przykładem dla innych województw

Agencja Oceny Technologii Medycznych pozytywnie zaopiniowała projekt „Wojewódzkiego Programu Walki z Gruźlicą na lata 2012-2014"

„Wojewódzki Program Walki z Gruźlicą na lata 2012-2014" wyróżnił się na tle programów zdrowotnych w dziedzinie chorób płuc i jako jeden z nielicznych w Polsce, wśród dokumentów obejmujących powyższą kategorię tematyczną, został pozytywnie zaopiniowany przez Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Opinia AOTM potwierdziła, że program odnosi się do istotnego problemu zdrowotnego i jest dostosowany do potrzeb lokalnej populacji - województwa śląskiego. Ten najbardziej  zurbanizowany region Polski z najwyższą w kraju gęstością zaludnienia ma wysokie wskaźniki zapadalności na gruźlicę. Program zakłada nawiązanie współpracy z instytucjami, w których przebywają osoby z grup największego ryzyka. Agencja Oceny Technologii Medycznych podkreśla, że fakt diagnozowania w województwie śląskim chorych z gruźlicą lekooporną stwarza pilną potrzebę poprawy dostępności świadczeń o wysokim standardzie w zakresie diagnostyki i leczenia tej choroby.

Pozytywna opinia Prezesa AOTM pozwoli na wdrożenie Wojewódzkiego Program Walki z Gruźlicą poprzez realizację konkretnych działań mających na celu obniżenie niekorzystnych dla województwa wskaźników zachorowalności i umieralności na gruźlicę, a także zwiększenie świadomość mieszkańców województwa z zakresu postaw prozdrowotnych. W czasie realizacji programu zaplanowane jest przebadanie rocznie około 900 pacjentów z grup wysokiego ryzyka.

Istotnym wydarzeniem jest również nominacja Krajowego Referencyjnego Laboratorium Prątka w Warszawie dla Centralnego Laboratorium Zespołu Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych w Katowicach. Krajowe Referencyjne Laboratorium Prątka, biorąc pod uwagę wyposażenie w nowoczesną aparaturę, zakres wykonywanej diagnostyki i kwalifikacje personelu powołało Regionalne Referencyjne Laboratorium Prątka dla województwa śląskiego. Do zadań laboratorium będzie należał m.in. nadzór merytoryczny nad laboratoriami prątka gruźlicy w województwie śląskim, organizowanie szkoleń i regionalnych konferencji oraz prowadzenie sprawdzianów jakości pracy w laboratoriach prątka na terenie województwa śląskiego.

W czerwcu 2011 roku Zarząd Województwa Śląskiego przyjął do realizacji „Kierunki Walki z Gruźlicą w Województwie Śląskim na lata 2011-2013".

W dokumencie tym został określony cel - zmniejszenie w województwie śląskim liczby zachorowań na gruźlicę poprzez wyposażenie Pracowni Diagnostyki Prątka Centralnego Laboratorium ZWPS w Katowicach w specjalistyczny sprzęt. Na jego kupno przeznaczono ok. 206 tys. zł. W konsekwencji Pracownia Diagnostyki Prątka Centralnego Laboratorium ZWPS w Katowicach uzyskała status III stopnia referencyjności.



 


tagi: