Śląskie z Małopolską coraz bliżej

Prace nad Strategią dla Polski Południowej nabierają tempa

„Musimy odrzucić historyczne podziały, bo mamy wspólne interesy gospodarcze. Liczymy na wsparcie doradcze środowisk naukowych" - mówił Adam Matusiewicz podczas spotkania Klubu Nowej Gospodarki.

Wykorzystanie wspólnego potencjału i utworzenie makroregionu, który stanie się ważnym centrum gospodarczym w skali globalnej, to główny cel, jaki stoi przed województwami śląskim i małopolskim. W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie odbyło się spotkanie Klubu Nowej Gospodarki, który będzie doradzał marszałkom sąsiadujących województw w zacieśnieniu współpracy.

Pomysł utworzenia Klubu Nowej Gospodarki zrodził się podczas listopadowego I Forum Nowej Gospodarki odbywającego się w Krakowie. Wówczas to przedstawiciele nauki, biznesu i administracji postanowili pójść śladem współpracujących ze sobą uczelni Śląska i Małopolski i powołać Klub jako ciało o charakterze doradczym, które zajmie się wypracowaniem pomysłów na współpracę sąsiadujących województw. W jego składzie znaleźli się wojewodowie województw, przedstawiciele wiodących uczelni, prezesi największych firm w regionach oraz szefowie izb gospodarczych.

Klub Nowej Gospodarki ma doradzać w budowaniu partnerstwa na rzecz rozwoju Polski Południowej. Spotkania Klubu mają odbywać się cyklicznie, od 2 do 3 razy w roku na przemian na terenie Małopolski i Śląska. Oprócz roli Rady Konsultacyjnej dla wdrażania Strategii Współpracy Polski Południowej Klub będzie pełnił rolę Rady Programowej Forum Nowej Gospodarki. 

Obszary współpracy obu regionów to m.in.: transport i komunikacja, kultura, integracja gospodarcza, kształtowanie Europolu Śląsko-Krakowskiego oraz rewitalizacja terenów poprzemysłowych. Najważniejsze będzie usprawnienie połączeń komunikacyjnych między Śląskiem a Małopolską. Chodzi głównie o szybki dojazd koleją z Krakowa do Katowic. Priorytetem będzie także współpraca naukowo-badawcza w oparciu o wspólne projekty katowickich i krakowskich uczelni. By ściągnąć inwestorów do Polski Południowej, Małopolska i Śląsk będą się wzajemnie  promować i  pracować nad atrakcyjną ofertą w oparciu o wspólne atuty.