Śląskie otwarte na chińskie inwestycje
Biznesowe rozmowy z przedstawicielami największej gospodarki świata, czyli szansa na zacieśnienie współpracy i nowe inwestycje. Delegacja rządowo-biznesowa z chińskiej prowincji Heilongjiang przebywała w województwie śląskim
W spotkaniu z przedstawicielami biznesu Państwa Środka uczestniczył członek Zarządu Województwa Śląskiego Jerzy Gorzelik. Atrakcyjność inwestycyjną i gospodarczą regionu zaprezentował gościom Tomasz Stemplewski, dyrektor Wydziału Gospodarki, Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Spotkanie było okazją do dwustronnych rozmów przedstawicieli firm z naszego regionu z chińskimi przedsiębiorcami zainteresowanymi nawiązaniem kontaktów i biznesową współpracą. W skład chińskiej delegacji wchodzili przedstawiciele rządu prowincji oraz firm z branży motoryzacyjnej, spożywczej, produkcji pojazdów kolejowych, przemysłu maszynowego, odnawialnych źródeł energii oraz przemysłu chemicznego.
Heilongjiang to północna prowincja Chin, granicząca z Rosją. Populacja prowincji liczy ok. 37,5 milionów osób, obszar to ponad 48 tys. km2. Stolicą prowincji jest Harbin - miasto założone w 1898 r. w czasie budowy Kolei Wschodniochińskiej (1897-1903) przez Polaka, inż. Adama Szydłowskiego.
Rolnictwo w Heilongjiang, jest zdeterminowane przez ciężki, chłodny klimat i bazuje na uprawie zbóż - soi, kukurydzy czy pszenicy. Uprawiane są także buraki, len i słoneczniki. Heilongjiang jest ważnym źródłem tarcicy dla Chin. Hodowla obejmuje przede wszystkim konie i bydło. Heilongjiang ma największą liczbę krów mlecznych i najwyższą produkcję mleka w Chinach.
Wielkie znaczenie dla Heilongjiang ma przemysł wydobywczy zdeterminowany przez obecność ropy naftowej. Pola naftowe Daqing są ważnym źródłem tego surowca dla całych Chin. Inne ważne minerały występujące w prowincji to węgiel, złoto i grafit. Heilongjiang ma także duży potencjał dla rozwoju energii wiatrowej. Rozwinięty jest przemysł maszynowy, metalowy, elektrotechniczny, środków transportu, precyzyjny, optyczny, lniarski i przetwórstwa spożywczego.