ArtWizje 2012

Przegląd filmów o sztuce w Muzeum Śląskim w Katowicach

Od 9 do 13 maja odbędzie się zupełnie nowe, cykliczne wydarzenie kulturalne - Artwizje 2012 - przegląd filmów dokumentalnych i fabularyzowanych o sztuce. W programie wydarzenia, organizowanego w ramach obchodów Dni Województwa Śląskiego, znajdą się filmy polskie i zagraniczne prezentujące historie wybitnych dzieł, sylwetki twórców oraz różnorodne oblicza sztuki współczesnej. Gwoździem programu będą spotkania ze znanymi reżyserami: Krystyną Zachwatowicz-Wajdą oraz Joanną Helander i Bo Perssonem.

Śląskie premiery

Twórcy dokumentu „Walc z Miłoszem", który po raz pierwszy zostanie zaprezentowany na Śląsku, będą gośćmi specjalnymi pierwszego dnia przeglądu. W filmie, który jest zapisem rozmowy Ewy Wójciak - współzałożycielki i aktorki Teatru Ósmego Dnia - z Czesławem Miłoszem w jego krakowskim mieszkaniu, zobaczymy nieżyjącego już artystę, który opowie zarówno zabawne anegdoty z życia codziennego, jak i skomentuje bolesne wydarzenia poprzedniego stulecia. W ramach śląskich premier zaprezentowany będzie również film „Cegła i inne. Nagrody filmowe Andrzeja Wajdy", który uświetni wieczór z Krystyną Zachwatowicz-Wajdą, scenografem, reżyserem, a prywatnie żoną jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów.

O sztuce współczesnej

Podczas przeglądu zobaczyć można będzie wielokrotnie nagradzany debiut filmowy brytyjskiego artysty wywodzącego się z nurtu street art, ukrywającego się pod pseudonimem Banksy. Dokument zatytułowany „Exit Through the Gift Shop" przedstawia narodziny całego ruchu street artu i jego najbardziej znanych reprezentantów, stawiając jednocześnie pytanie, jak sztuka powstająca w podziemiu może przekształcić się w produkt komercyjny.

Fanów fotografii oraz technik pokrewnych organizatorzy zapraszają 11 maja na seanse pod wspólnym hasłem „Subiektywnie przez obiektyw". W programie „Fotograf Frantisek Drtikol" w reż. Jiriego Holny, „Inteligentna nagość" w reż. Iana McCluskeya oraz „Visual acoustics - the modernism of Julius Shulman" w reż. Erica Brickera, ukazujący sylwetkę amerykańskiego fotografa specjalizującego się w utrwalaniu architektury autorstwa amerykańskich modernistów. Prezentacje zakończy spotkanie z Andrzejem Różyckim, twórcą filmu „Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet".

Granice sztuki

Dla miłośników sztuki europejskiej Muzeum Śląskie przygotowało seans z cyklu „Potęga sztuki" opowiadający o obrazie „Guernica" Pabla Picassa oraz „Jaskinię zapomnianych snów" w reż. Wernera Herzoga. Film, nagodzony m.in. przez Amerykańskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych, jest swoistą podróżą w przeszłość - w głąb ludzkiej kultury i tradycji. Twórca „Zagadki Kaspara Hausera" przedstawia tym razem historię najstarszych odkrytych obrazów stworzonych przez człowieka, skłaniając równocześnie do refleksji na temat istoty i granic sztuki, a także jej roli w kształtowaniu się koncepcji „człowieka nowoczesnego".

Wyjątkową gratką dla fanów sztuki tego rodzaju będą: „Archipelagi celuloidu" w reż. C. Pazienza, film nazwany hołdem złożonym kinu, oraz przebój sezonu - film „Leonardo Live", pokazywany dotąd jedynie w wybranych kinach na świecie. Unikatowa produkcja prezentuje dzieła jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów, myślicieli i wynalazców na świecie. Odkryć będzie można historię niepokazywanego dotąd publicznie, do niedawna uważanego za dzieło naśladowców Leonarda da Vinci, „Salvatora Mundi" („Zbawiciel świata") czy perłę polskich zbiorów malarstwa „Damę z gronostajem". Ostatnim filmem przeglądu jest nominowany do nagrody Independent Spirit Award 2008 obraz „Helvetica" w reż. Gary'ego Hustwita, o symbolu kultury XX wieku, stworzonym w 1957 r. kroju pisma, zaprojektowanym na potrzeby szwajcarskiej firmy Haas, który zmienił postrzeganie współczesnej typografii.

Program przeglądu

9 maja / Kinoteatr „Rialto", ul. Św. Jana 24

Spotkanie Mistrzów

17.00 „Exit Through the Gift Shop", reż. Banksy, 2010

19.00 Spotkanie z gościem specjalnym J. Helander, B. Perssonem. Moderator - Ł. Kałębasiak

19.30 „Walc z Miłoszem", reż. J. Helander i B. Persson, 2011

10 maja / Muzeum Śląskie, al. W. Korfantego 3

U źródeł

17.00 „Matka Boska Pustynna", reż. J. Lubach, 1999

18.00 „Simon Schama. Potęga sztuki: Picasso", reż. C. Beavan i C. Hindmarcha, BBC, 2006

19.30 „Jaskinia zapomnianych snów", reż. W. Herzog, 2011

11 maja / Muzeum Śląskie, al. W. Korfantego 3

Subiektywnie przez obiektyw

17.00 „Fotograf Frantisek Drtikol", reż. J. Holna, 2002 // film w oryginalnej wersji językowej

17.50 „Visual acoustics - the modernism of J. Shulman", reż. E. Bricker, 2008 // film w oryginalnej wersji językowej

19.15 „Inteligentna nagość", reż. I. McCluskey, 2007

20.30 „Nieskończoność dalekich dróg...", reż. A. Różycki, 1989

21.00 Gość specjalny: A. Różycki

12 maja / Muzeum Śląskie, al. W. Korfantego 3

Z Oskarem w tle

13.00 „Bulwar Franza Waxmana", reż. M.K. Cieśliński, Polska 2011

14.30 „Lech Majewski - świat według Bruegela", reż. D. Drzazga, 2009

15.30 „Śmietnisko", reż. L. Walker, 2011

17.30 Gość specjalny: K. Zachwatowicz (wystosowano zaproszenie). Moderator - Ł. Kałębasiak

18.00 „Cegła i inne. Nagrody filmowe Andrzeja Wajdy", reż. M. Brodzki, 2011

19.10 „Archipelagi celuloidu. Hołd złożony kinu", reż. C. Pazienza, 2009 // film w oryginalnej wersji językowej

13 maja / Muzeum Śląskie, al. W. Korfantego 3

Structure of Art

13.00 „Porwanie Europy - Historia warszawskiego 20-lecia", reż. J. Kocur, 2009

14.00 „Mój architekt Louis Kahn", reż. N. Kahn, 2004 // film w oryginalnej wersji językowej

16.30 „Leonardo Live", reż. P. Grabsky, Londyn 2011

18.30 „Rem Koolhaas. Kind of Architect", reż. M. Heidingsfelder, 2008 // film w oryginalnej wersji językowej

20.15 „Helvetica", reż. G. Hustwit, 2007 // film w oryginalnej wersji językowej

Linki do stron zewnętrznych
Więcej na stronie Muzuem Śląskiego



 


tagi: