Industrialne dziedzictwo bez granic
Zacieśnienie współpracy w zakresie badań naukowych, działań z zakresu kultury i promocji to tylko niektóre z punktów porozumienia o współpracy pomiędzy Kopalnią Guido w Zabrzu a europejskimi zabytkowymi obiektami górnictwa węglowego.
Dokument podpisano przy okazji IX Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej „Innowacyjność w zarządzaniu obiektami dziedzictwa przemysłowego dla turystyki", która odbywa się w Zabrzu w dniach 10-11 maja br.
„To porozumienie ma wymiar symboliczny i stanowi podsumowanie długiej drogi, jaką udało nam się przebyć w województwie śląskim. Przez ostatnie lata w zasadzie uczyliśmy się szacunku dla dziedzictwa postindustrialnego. Przemiany, które nastąpiły po 1989 roku, były niezwykle szybkie i powodowały, że spoglądaliśmy na wspomniane dziedzictwo z pewnym zakłopotaniem. Musiało upłynąć wiele lat, nim dostrzegliśmy jego wartość. Ta międzynarodowa współpraca ma przed sobą przyszłość, to swego rodzaju powrót do korzeni - kultura górnicza w zasadzie nigdy nie miała granic. Kontynuacja wielkiej wymiany myśli, kapitału ludzkiego, technologii i doświadczeń także dziś ma przed sobą przyszłość" - podkreślił Jerzy Gorzelik, Członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Sygnatariuszami porozumienia, obok Kopalni Guido, byli przedstawiciele Centre Historique Minier z Francji, Deutches Bergbau-Museum w Niemczech, National Coal Mining Museum w Anglii, Le Bois du Cazier w Belgii i Centro Italiano della Cultura del Carbone z Włoch. Porozumienie zakłada wzmocnienie współpracy między obiektami w zakresie kilku obszarów: wymiany badań naukowych i wiedzy, wymiany działań kulturalnych, wymiany praktyk zawodowych oraz współpracy w zakresie turystyki, marketingu i komunikacji.
W trakcie IX Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej „Innowacyjność w zarządzaniu obiektami dziedzictwa przemysłowego dla turystyki" odbędą się również Międzynarodowe Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej, do udziału w których zaproszono przedstawicieli instytucji i obiektów dziedzictwa przemysłowego, m.in.: kopalń, szlaków turystyki poprzemysłowej, podziemnych szlaków turystycznych, fortyfikacji, miast i regionów, nie tylko z kraju ale i zagranicy. Targi odbywać się będą w dniach 11-12 maja br.