Owca + dotacje
Przyznano dofinansowanie w ramach Programu Aktywizacji Gospodarczej oraz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej - Owca Plus na lata 2010-2014
W ramach dwóch konkursów w roku 2012 pieniądze przeznaczone zastaną na:
- czynną ochronę bioróżnorodności i krajobrazu poprzez prowadzenie wypasu (tradycyjnego, szałaśniczego) owiec na wybranych zespołach hal i polan górskich Beskidów oraz wypasu owiec i kóz na murawach Jury Krakowsko-Częstochowskiej - 490 000 zł;
- wsparcie działań promujących Program Owca Plus - 79 895 zł.
Dotacja Województwa Śląskiego przeznaczona jest nie tylko na prowadzenie wypasu owiec i kóz w okresie pastwiskowym, ale również na inne zabiegi ograniczające sukcesję wtórną, np. usunięcie niepożądanej roślinności (odkrzaczanie), a ponadto na:
- budowę lub remont obiektów pasterskich (bacówki, szałasy, kolyby, koszory);
- budowę tradycyjnych drewnianych poideł;
- zakup przenośnych ogrodzeń elektrycznych w celu ochrony stad;
- budowę miejsc odpoczynku dla turystów (ławki, zadaszenia, stoły) wraz z tablicami informacyjnymi o Programie Owca Plus.
Zadana te realizować będą dwa podmioty: Tatrzańsko-Beskidzka Spółdzielnia Producentów „Gazdowie" w Leśnicy oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej.
Promocja programu Owca Plus obejmować będzie m.in. organizację imprez pokazujących tradycje i zwyczaje związane z pasterstwem i kulturą regionu Beskidów i Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, wystawy rękodzieła i prezentacje folklor tych regionów oraz organizację święta wypędu owiec na hale - tzw. redyk.
Dotację otrzymało 11 podmiotów. Ich listę zamieszczono na stronie Województwa Śląskiego.
Program Owca Plus realizowany jest przez Samorząd Województwa Śląskiego od 2007 roku. Jego celem jest ochrona najcenniejszych przyrodniczo hal i polan górskich Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz muraw kserotermicznych Jury Krakowsko-Częstochowskiej (wskazanych przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego) poprzez powstrzymanie sukcesji lasu w oparciu o gospodarkę pasterską, a ponadto kultywowanie tożsamości kulturowej związanej z pasterstwem, krzewienie tradycji kultury ludowej, rozwój rzemiosła i przetwórstwa produktów pochodzenia owczego i koziego. W roku 2012 na obszarze Beskidów programem objęto cenny krajobrazowo i przyrodniczo obszar o łącznej powierzchni około 540,5 ha. Z kolei na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej chronionych będzie 70,3 ha.