Dopiszmy się do historii!
Muzeum Śląskie zaprasza wszystkich mieszkańców Śląska do włączenia się w społeczną akcję tworzenia ekspozycji stałej poświęconej historii Górnego Śląska w nowej siedzibie placówki. W ramach projektu „Dopiszmy się do historii" każdy może być współtwórcą historii Śląska, którą odczytają następne pokolenia.
Muzeum Śląskie pragnie, aby w akcji pomogli sami mieszkańcy województwa śląskiego, wspólnie przyczyniając się nie tylko do poszerzenia oferty kulturalnej i edukacyjnej muzeum, lecz także podniesienia atrakcyjności kulturowej Śląska. Dary mieszkańców województwa śląskiego umożliwią stworzenie obrazu Śląska nowoczesnego i jednocześnie nawiązującego do tradycji, który zostanie zaprezentowany całej Polsce i Europie.
Aby ułatwić przekazywanie obiektów, Muzeum Śląskie już w maju rozpoczyna akcję „Dopiszmy się do historii", w trakcie której w wybrane soboty i niedziele powstaną specjalne miejsca zbiórek pamiątek w kolejnych miastach województwa śląskiego. Inauguracja akcji odbędzie się jutro w Muzeum Śląskim w Katowicach. Projekt będzie kontynuowany m.in. w lipcu w Chorzowie, we wrześniu w Piekarach Śląskich i Tychach, w październiku w Piekarach Śląskich, w listopadzie w Gliwicach i Mikołowie, a w następnych miesiącach również w Pszczynie, Tarnowskich Górach oraz Cieszynie.
Muzealnicy są zainteresowani wszelkimi pamiątkami, a w szczególności rzeźbami w węglu, obrazami i grafikami śląskich twórców nieprofesjonalnych, kronikami, dyplomami, zdjęciami dokumentującymi działalność grup plastycznych na Śląsku. Z chęcią zaopiekują się porcelaną (z fabryk górnośląskich: „Giesche", „Huty Franciszka", dolnośląskich: „Wałbrzych", „Jaworzyna Śląska", a także z wytwórni: „Ćmielów", „Baranówka", „Korzec"). Mile widziane będą obiekty ze szkła artystycznego i użytkowego, pamiątki z uzdrowisk, obrazy o różnej tematyce, rysunki, grafiki, rzeźby oraz przedmioty reprezentujące rzemiosło artystyczne - zegary, lampy, patery, figurki odlewane w brązie, zestawy biurkowe, biżuteria. Osoby posiadające pamiątki rodzinne (związane z chrztem, Pierwszą Komunią Świętą, ślubem, służbą wojskową), albumy (sztambuchy), zabawki, ubranka dziecięce codzienne i odświętne, przedmioty kultury mieszczańskiej (ubiory kobiece i męskie, dodatki do ubiorów), a także dewocjonalia i pamiątki przywożone z pielgrzymek również proszone są o kontakt z Muzeum Śląskim.
Pierwsza zbiórka odbędzie się 26 maja od godz. 12.00 do 18.00 w siedzibie muzeum przy al. W. Korfantego 3 w Katowicach. W trakcie zbiórki będzie obecny historyk, historyk sztuki, etnograf, znawca plastyki nieprofesjonalnej oraz fotografii, który pomoże zidentyfikować przedmiot oraz wypełnić prosty formularz. Darczyńcy proszeni są o zabranie dokumentu tożsamości. Osoby, które chcą ofiarować większe obiekty, takie jak rzeźby, meble, obrazy, prosimy o zrobienie zdjęcia (np. telefonem komórkowym).
Ofiarodawcy zostaną nagrodzeni elegancką, złotą przypinką z limitowanej serii przeznaczonej tylko na tę okazję.