Wcześnie wykryć raka prostaty

W Katowicach w ramach kampanii „Prostata na lata" odbyła się debata „Walka z nowotworem prostaty w województwie śląskim"

Celem debaty było znalezienie najlepszych rozwiązań pozwalających na realną walkę z nowotworem prostaty w województwie śląskim oraz podkreślenie wiodącej roli profilaktyki oraz edukacji społeczeństwa w zakresie onkologii. Spotkanie służyło popularyzowaniu, m.in. poprzez media, wiedzy na temat nowotworu prostaty wśród opinii publicznej oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz wypracowaniu wspólnego stanowiska, dotyczącego walki z tym nowotworem w województwie.

Z danych zawartych w raporcie Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2009 r. rak prostaty (gruczołu krokowego) był drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadali mężczyźni w Polsce. W województwie śląskim co roku zachorowuje na ten nowotwór ok. 1300 mężczyzn, a 1 na 4 z tego powodu umiera. Rak prostaty w 88% przypadków ujawnia się po 65. roku życia. Wyleczalność chorób nowotworowych wzrasta systematycznie, ale w największym stopniu nadal zależy od momentu, w którym choroba zostanie wykryta. Im większa zgłaszalność na badania profilaktyczne i kontrolne, tym mniejsza umieralność z powodu złośliwego nowotworu prostaty. Często nowotwór wykrywany jest bowiem zbyt późno, aby go skutecznie leczyć.

Prof. Andrzej Paradysz podkreślił, że rak prostaty to problem starzejących się społeczeństw, który będzie pociągał za sobą coraz większe koszty, zarówno jeśli chodzi o profilaktykę, jak i leczenie. Nowotwór gruczołu krokowego jest bardzo podobny do raka piersi, jeśli chodzi o różnorodność metod leczenia oraz niestety ostry przebieg, jeśli choruje się w stosunkowo młodym wieku, a także w tym, że rozwija się skrycie i długo nie daje żadnych objawów. Zwłaszcza ta ostatnia kwestia sprawia, że edukacja i podnoszenie świadomości społecznej w tym temacie powinna być priorytetem. Każdy mężczyzna po 40 roku życia powinien kontrolnie zgłaszać się co roku na badanie do lekarza urologa, a tym bardziej udać się na taką wizytę, jeśli odczuwa jakieś dolegliwości lub dyskomfort.

Marker PSA pomaga w wykryciu wczesnych zmian nowotworowych, jak również służy monitorowaniu rozwoju choroby. Jak wiadomo, nie daje on jednoznacznych wyników, jednak wskazuje na występowanie nieprawidłowości, które następnie są weryfikowane przez lekarza urologa i onkologa (badanie „per rectum", USG, TRUS).

„Województwo śląskie może pochwalić się 95% zgłaszalnością przypadków nowotworów prostaty, co przekłada się na rzetelność danych epidemiologicznych" - podsumowuje prof. Brunon Zemła.

Debata organizowana była przez Fundację „Wygrajmy Zdrowie" pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego.



 


tagi: