Kto dopisał się do historii?

Czy dzięki kartkom zaopatrzeniowym lub lampkom nocnym można dopisać się do historii? Od 26 maja wszyscy mieszkańcy Śląska mogą włączyć się w społeczną akcję tworzenia ekspozycji stałej poświęconej historii Górnego Śląska w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego.

Już od godziny 12:00 do muzeum przybywały osoby, które chciały przyczynić się do poszerzenia oferty kulturalnej i edukacyjnej placówki, obdarowując ją swoimi pamiątkami. Wśród darów mieszkańców Katowic znalazły się m.in. buty męskie z lat pięćdziesiątych XX wieku, lampki nocne nad łóżko, mundur górniczy, kartki zaopatrzeniowe oraz lampa kolejarska z okresu III Rzeszy. Nie lada gratką jest kilim z XX wieku, który według ofiarodawcy został wykorzystany jako rekwizyt w serialu „Blisko, coraz bliżej". Radio marki „Pionier", niezbędnik do czyszczenia broni z okresu międzywojennego oraz kropielniczka z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem pomogą stworzyć obraz tradycyjnego Śląska, który zostanie zaprezentowany w nowoczesnej siedzibie muzeum już w drugiej połowie 2013 roku.

Kolejna zbiórka w ramach akcji „Dopiszmy się do historii" odbędzie się 16 czerwca w Muzeum Śląskim. W jej trakcie będą obecni historyk, historyk sztuki, etnograf, znawca plastyki nieprofesjonalnej oraz fotografii, którzy pomogą zidentyfikować przedmioty oraz wypełnić prosty formularz. Darczyńcy proszeni są o zabranie dokumentu tożsamości. Osoby, które chcą ofiarować większe obiekty, takie jak rzeźby, meble, obrazy, proszone są o zrobienie zdjęcia (np. telefonem komórkowym). Ofiarodawcy zostaną nagrodzeni elegancką złotą przypinką z limitowanej serii przeznaczonej tylko na tę okazję.



 


tagi: