Pogrzeb Konstantego Wolnego

Pierwszy Marszałek Sejmu Śląskiego spocznie w Katowicach

W środę 6 czerwca odbędzie się pochówek szczątków Konstantego Wolnego sprowadzonych ze Lwowa. Uroczystość rozpocznie się w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla o godz. 12.00. Od godz. 11.30 przy trumnie Konstantego Wolnego będzie pełniona wojskowa warta honorowa.

Po mszy św. kondukt przejdzie ulicami Powstańców, Lompy i Jagiellońską na cmentarz przy ul. Francuskiej, gdzie zostaną złożone szczątki Marszałka Wolnego. Pogrzeb odbędzie się z ceremoniałem wojskowym. Oprawę artystyczną uroczystości zapewnią artyści Filharmonii Śląskiej.

Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił rok 2012 Rokiem Konstantego Wolnego. Z tej okazji wszczęto starania o sprowadzenie do Polski prochów pierwszego Marszałka. Szczątki Wolnego zostały zbadane we Lwowie przez zespół doświadczonych archeologów i antropologów oraz sprowadzone przez delegację Wojewody Śląskiego oraz Konstantego Wolnego, wnuka marszałka.

W roku 2012 przypada 135 rocznica urodzin marszałka Wolnego oraz 90 rocznica pierwszych wyborów do Sejmu Śląskiego, które odbyły się 24 września 1922 roku.

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie uroczysta sesja Sejmiku Województwa Śląskiego 22 czerwca br. poświęcona postaci pierwszego marszałka oraz 90 rocznicy pierwszych wyborów do Sejmu Śląskiego. Gościem sesji będzie Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Konstanty Wolny urodził się 5 kwietnia 1877 r. w Bujakowie koło Mikołowa. Był działaczem narodowym i społecznym na rzecz polskości Górnego Śląska, współpracownikiem Wojciecha Korfantego, współautorem współautorem Statutu Organicznego Województwa Śląskiego. Zaangażowany w akcję plebiscytową oraz przygotowanie powstań śląskich. W III Powstaniu Śląskim był zastępcą Wojciecha Korfantego. W 1922 r., po przyłączeniu Górnego Śląska do Polski, Wolny został wybrany Marszałkiem Sejmu Śląskiego. Piastując funkcję Marszałka, kierował się zasadą praworządności i tolerancji. Potrafił zachować własny sąd i niezależność w kwestiach politycznych. Był marszałkiem przez trzy kolejne kadencje, aż do roku 1935. We wrześniu 1939 roku wraz z falą uchodźców dotarł do Lwowa, gdzie był współzałożycielem Śląskiego Komitetu Uchodźców. Zmarł 9 listopada 1940 roku we Lwowie w wieku 63 lat i tam został pochowany. Jego szczątki odnaleziono i zidentyfikowano w grobowcu Ojców Jezuitów na Cmentarzu Janowskim.

Załączniki
Ramowy program uroczystości