Marszałkowie o gospodarce i mediach publicznych

O rozwoju współpracy z Chinami i konieczności pozyskiwania partnerów chińskich dyskutowali marszałkowie województw podczas obrad III Konwentu Marszałów Województw RP w województwie podkarpackim

Podczas spotkania o współpracy Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych z regionami w zakresie pozyskiwania i obsługi inwestorów zagranicznych mówił prezes Zarządu PAIiIZ Sławomir Majman. Wiele ciekawych kwestii związanych z Państwem Środka można było usłyszeć także z ust Yu Yang z Centrum Polsko-Chińskiego PAIiIZ, która nakreśliła perspektywy współpracy polsko-chińskiej w dziedzinie inwestycji. „Chiny to potężny partner biznesowy, który w ostatnich latach zmienił strukturę swojej gospodarki, stawiając na nowoczesne technologie i rozwój sektora naukowo-badawczego. Chiny wiele inwestują na całym świecie i to nie tylko firmy państwowe, ale także prywatne. Inwestycje chińskie na świecie osiągnęły w ostatnim czasie 12 mld $, a ich roczny przyrost wynosi 40%. W przeciągu dwóch ostatnich lat przejęcia i fuzje stanowiły 30%-40% całości inwestycji za granicą" - mówiła Yu Yang.

Głos w sprawie perspektyw i możliwości współpracy regionów i samorządów z Chińską Republiką Ludową zabrał także dr. hab. Janusz Cisek - Podsekretarz Stanu ds. konsularnych, Polonii i informacji europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, który mówił o roli MSZ w rozwoju relacji polsko-chińskich i przedsięwzięciach wspólnie realizowanych m.in. w zakresie kultury i nauki. „Około trzydziestu pięciu podmiotów z naszego kraju podpisało już umowy z chińskimi regionami, co przyniosło pozytywny efekt w postaci pogłębionej współpracy na wielu płaszczyznach. W kwietniu tego roku doszło w Warszawie do wizyty premiera Chińskiej Republiki Ludowej Wen Jiabao, co było konsekwencją zeszłorocznej wizyty Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Chinach. W ostatnim czasie ranga kontaktów pomiędzy naszymi państwami została podniesiona do poziomu strategicznej współpracy. To bardzo ważne, jeżeli chcemy naprawdę blisko współpracować z Chinami" - mówił dr hab. Janusz Cisek. Przedstawił on także plany zorganizowania w Polsce wspólnego przedsięwzięcia, jakim miałoby być Forum Miast i Regionów, które pozwoliłoby lepiej poznać charakterystykę obu państw, a także lepiej poznać kulturę i specyfikę obu krajów. 

Marszałkowie zabrali także głos w kwestii przyszłości Telewizji Polskiej. Podczas konwentu przyjęto stanowisko, którego załącznikiem jest memorandum. Zostało ono przygotowane na podstawie dyskusji przeprowadzonych w maju tego roku podczas cyklu pięciu konferencji: „Szanse Oddziałów Terenowych TVP SA w dobie telewizji cyfrowej".

W memorandum jest mowa między innymi o tym, że TVP realizuje wyważony i ambitny program rozwoju technologicznego, ukierunkowany na wzmacnianie więzi lokalnych i budowanie społeczeństwa informacyjnego. Niestety, niski poziom wpływów z abonamentu radiowo-telewizyjnego jest barierą w realizacji strategii rozwoju przyjętej przez TVP. Dlatego marszałkowie zaapelowali o natychmiastowe działania mające na celu poprawę sytuacji finansowej TVP. Jak uzasadniają w przyjętym dokumencie: „Telewizja pełni ważną i trudna do zastąpienia rolę w służbie lokalnych społeczności. Zła kondycja finansowa będzie wymuszała ograniczenie zmian technologicznych i oferty programowej, a to w nieakceptowany sposób będzie się odbijało na możliwościach wypełniania tej misji".

„Oczekujemy natychmiastowej interwencji właściwych organów państwa w postaci stosownych działań o charakterze legislacyjnym - czytamy dalej w memorandum. - Swoim zakresem działania te powinny obejmować stworzenie stabilnego systemu publicznego finansowania TVP i zapewnienie przestrzegania obowiązującego prawa poprzez stworzenie sprawnego systemu egzekwowania opłat abonamentowych". 

(na podst. materiałów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego)

Linki do stron zewnętrznych
Więcej o konwencie w wojewódzkie podkarpackim