Nord-Pas de Calais zaprasza na konferencję górniczą

I Międzynarodowej Konferencji w ramach projektu „Górnicy Świata" odbędzie się w dniach 12-13 kwietnia 2013 w Lievin (Region Nord-Pas de Calais, Francja)

Nord-Pas de Calais (Francja) - region partnerski Województwa Śląskiego organizuje międzynarodową konferencję w ramach projektu „Górnicy Świata" pn. „Kopalnie pomiędzy państwem, rynkiem a społeczeństwem. Obszary odrodzenia (XVII-XXI )".

Konferencja organizowana przez Radę Regionalną NPdC oraz Uniwersytet Lille-3, odbędzie się w dniach 12-13 kwietnia 2013 w Arena Stade Couvert w Lievin w departamencie Pas de Calais.

Organizatorzy zwrócili się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego z prośbą o przekazanie informacji o konferencji środowiskom naukowym, jak i szerszemu gronu uczestników przemian dokonujących się na obszarach górniczych i pogórniczych. Zaproszenie kierowane jest do zainteresowanych tematyką teoretyków i praktyków z regionów, w których była lub nadal jest prowadzona działalność wydobywcza. Do zaplanowanego w ramach konferencji okrągłego stołu zaproszeni są przedstawiciele nauk humanistycznych, społecznych i innych specjalizujących się w analizie różnych aspektów transformacji na terenach górniczych. Szczegółowe założenia i tematyka konferencji oraz warunki udziału zamieszczono na stronie Województwa Śląskiego. Badacze chcący uczestniczyć w sesji okrągłego stołu proszeni są o wysłanie streszczenia swoich prezentacji w nieprzekraczalnym terminie do 15 września 2012 na adres e-mailowy: irhis.recherche@univ-lille3.fr. Komitet naukowy zakwalifikuje kandydatury i udzieli odpowiedzi do końca października br.

Dodatkowe informacje nt. konferencji można uzyskać od p. Beatrice Touchelay - prof. zwyczajnego historii współczesnej na Uniwersytecie Lille 3 - IRHiS UMR CNRS, e-mail: beatrice.touchelay@free.fr. Organizatorzy zapewniają, że istnieje możliwość pokrycia panelistom z naszego regionu kosztów zakwaterowania i wyżywienia na miejscu.

Województwo Śląskie i Region Nord-Pas de Calais (Francja) łączy wiele, w tym bardzo podobna historia rozwoju przemysłu, w szczególności górnictwa. W czerwcu br. byłe Zagłębie Węglowe w NPdC zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, zaś w podpisanym 18 lipca 2012 roku nowym Porozumieniu między naszymi regionami wśród priorytetów współpracy znalazły się m.in. kultura i tożsamość regionalna, jak i trwałe przekształcanie obszarów. Udział przedstawicieli Województwa Śląskiego w międzynarodowej debacie na temat zdolności adaptacyjnych obszarów górniczych bardzo dobrze wpisuje się w zakres współpracy pomiędzy naszym regionami.

Załączniki
Górnicy Świata - PL
Mineurs du Monde
The Miners of the World