Kwiaty dla Karola Miarki

Wieńce w rocznicę śmierci znanego działacza społecznego

W przeddzień 130 rocznicy śmierci Karola Miarki na jego grobie złożono wiązanki i zapalono znicze. W imieniu swoim oraz Marszałka Województwa Śląskiego kwiaty złożył przewodniczący Sejmiku Andrzej Gościniak. Znicze zapalili radni sejmiku Województwa Śląskiego razem z burmistrzem Cieszyna Mieczysławem Szczurkiem oraz starostą cieszyńskim Jerzym Nogowczykiem.

Biografię Miarki przypomniał obecny na uroczystości wicewojewoda Piotr Spyra. „Mimo że niedoceniony za życia, stał się Karol Miarka obecnie powszechnie docenianym działaczem społecznym. Postacią, która łączy, a nie dzieli" - mówił wicewojewoda Spyra.


Karol Miarka urodził się 22 października 1825 w Pielgrzymowicach. Był polskim działaczem społecznym na Górnym Śląsku, nauczycielem, pisarzem, publicystą i drukarzem. Znany jako inicjator utworzenia i organizator wielu polskich organizacji społecznych oraz gospodarczych.

W 1846 roku ukończył seminarium nauczycielskie w Głogówku, od 1850 w Pielgrzymowicach był nauczycielem i organistą, następnie pisarzem gminnym i sędzią polubownym.

Był czynnym organizatorem górnośląskiego ruchu społecznego i kulturalnego, przyczynił się znacznie do nawiązania kontaktów Górnego Śląska z innymi dzielnicami Polski. W latach 1868-69 redagował czasopismo „Zwiastun Górnośląski", a następnie w Królewskiej Hucie (dzisiejszym Chorzowie) wydawał „Katolika" (1869-80), jedno z ważniejszych pism walczących o polskość ludu górnośląskiego. Założył nakładową Księgarnię Katolicką, w 1870 zainicjował serię Biblioteka Katolicka, wydawał kalendarze; powołał stowarzyszenie Kasyno Katolickie, w którym od 1870 r. organizował amatorskie spotkania teatralne. Związany z niemiecką partią Centrum, przeciwstawiał się polityce kulturkampfu i germanizacji, za co był prześladowany i kilkakrotnie więziony. W latach 1875-1880 kontynuował działalność w Mikołowie, gdzie założył drukarnię. Poza „Katolikiem" wydawał inne pisma, jak tygodnik o charakterze oświatowo-moralistycznym „Monika". Twórczość publicystyczną i literacką traktował na równi, wiążąc je z konkretną sytuacją na Górnym Śląsku.

Twórczość literacka Karola Miarki koncentrowała się na ziemi śląskiej, na podaniach ludowych, historii tego regionu oraz jego folklorze. Wprowadzał do swojego pisarstwa formy ludowe, gawędy i przysłowia. Wydał szereg utworów popularyzujących tematykę historyczną Śląska.

Karol Miarka zmarł 15 sierpnia 1882. Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie. Jego popiersie znajduje się w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.