Spotkanie unijne

Samorządowcy o wpływie pieniędzy unijnych na rozwój kultury i turystyki 

O wykorzystaniu środków unijnych w subregionie zachodnim dyskutowali dziś marszałek Adam Matusiewicz, prezydent Raciborza Mirosław Lenk, starosta raciborski Adam Hajduk, prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca i inni przedstawiciele Subregionu Zachodniego. Spotkanie, które przebiegało pod hasłem „Fundusze na  kulturę i turystykę w programie regionalnym. Teraźniejszość i przyszłość", miało na celu podsumowanie efektów wykorzystania unijnych dotacji.

W ramach subregionu zachodniego podpisano dotychczas 397 umów na kwotę ponad 700 mln zł. „Subregion zachodni wypada najlepiej pod względem wartości wniosków wybranych do dofinansowania w stosunku do wszystkich wniosków poprawnych formalnie złożonych w danym subregionie. Do dofinansowania zatwierdzono wnioski na 52,7% wartości wnioskowanego dofinansowania" - mówił Adam Matusiewicz.

Wnioski z subregionu zachodniego mają największą średnią wartość dofinansowania - 1,68 mln zł (gdzie średnia wartość dofinansowania projektu wybranego do dofinansowania w województwie śląskim to 1,58 mln zł). Analizując wartości podpisanych umów w stosunku do wartości złożonych wniosków, które uzyskały pozytywną ocenę formalną, dominuje subregion zachodni, w którym podpisano umowy na prawie 50% wnioskowanego dofinansowania. Subregion zachodni najsprawniej realizuje Pogram Rozwoju Subregionu.

Jak tłumaczył starosta raciborski Adam Hajduk, sprawność w sięganiu po środki subregion zawdzięcza prężnie działającemu Związkowi Gmin Subregionu Zachodniego. „Dzięki naszej współpracy i Programowi Rozwoju Subregionów zrealizowaliśmy wspólnie 41 zadań. To był wspaniały pomysł, by wydzielić środki pozakonkursowe dla samorządów. Subregiony to właściwa droga"- mówił.  „Zaprezentowaliśmy aglomeracyjne myślenie" - dodał prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca.

Dyskusja o tym, co już zostało zrealizowane w subregionie, połączona została z rozmową o tym, co przed nami, czyli o nowej perspektywie finansowej, a także o założeniach do nowego Regionalnego Programu Operacyjnego i o pomysłach na nową perspektywę 2014+.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach spotkań w poszczególnych subregionach województwa w obiektach, które otrzymały dofinansowanie z  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. 

Na miejsce spotkania nieprzypadkowo wybrany został Zamek Piastowski. Utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim w Raciborzu to projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Przedsięwzięcie podzielono na kilka etapów. Etap I - remont i adaptacja Budynku Bramnego „F" na centrum organizacji imprez zamkowych; Etap IIa - remont i adaptacja Budynku Mieszkalnego „D" na cele wystawiennicze i naukowe, m.in. pracownie artystyczne dla Instytutu Sztuki PWSZ, historyczne, przyrodnicze; Etap IIb - remont i adaptacja Budynku Słodowni „B" na cele gastronomiczne, artystyczne, naukowe, noclegowe i magazynowo-techniczne (zakres robót przewidzianych do wykonania w ramach projektu to: roboty przygotowawcze i pomocnicze, budowlano-konstrukcyjne, pokrycie dachowe, elementy ślusarsko-kowalskie, okna i drzwi zewnętrzne, przepona pozioma, tynki zewnętrzne budynku słodowni, osadzenie podokienników zewnętrznych); Etap III - rewaloryzacja dziedzińca zamkowego i jego adaptacja na potrzeby spektakli i koncertów plenerowych wraz z wyposażeniem oraz roboty zabezpieczające przyziemie kaplicy i mury obronne.

Od 1 marca 2011 roku w wyremontowanym i oddanym do użytku budynku bramnym swoją siedzibę ma Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu (wydzielona jednostka budżetowa powiatu raciborskiego). Jej nadrzędnym zadaniem jest zarządzanie oraz sprawowanie pieczy nad wszystkimi wyremontowanymi obiektami zamkowymi.

W budynku bramnym, na parterze w sierpniu 2011 roku uruchomiono Punkt Informacji Turystycznej, który jest czynny we wszystkie dni tygodnia, tj. od poniedziałku do niedzieli. Turyści odwiedzający Racibórz, a tym samym powiat raciborski, będą mogli zaopatrzyć się w niezbędne informatory, foldery, mapy, ulotki z opisem najciekawszych miejsc znajdujących się na ziemi raciborskiej. Nie zabraknie również materiałów przekazanych przez Śląską Organizację Turystyczną, dzięki temu także turyści z innych województw czy też zagraniczni goście będą mogli zapoznać się z atrakcjami turystycznymi całego województwa śląskiego.

Całościowe zakończenie prac remontowych w ramach dofinansowanego projektu miało miejsce w II kwartale 2012 roku.

Wartość projektu to 24 mln zł, dofinansowanie wyniosło prawie 20 mln zł.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.