Europejskie Dni Dziedzictwa 2012

Zapraszają: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2012

Zaprasza Muzeum Górnośląskie w Bytomiu oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

W tym roku Polska już po raz dwudziesty weźmie udział w największym w Europie wydarzeniu promującym zabytki. Europejskie Dni Dziedzictwa to inicjatywa podjęta wspólnie przez Radę Europy i Unię Europejską, aby promować regionalne dziedzictwo i podkreślać korzenie kultury europejskiej.

Do uczestnictwa w wydarzeniach przyłączył się wojewódzkie placówki kultury - Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu 

Zabrzańskie muzeum przygotowało program „Tajemnice górniczej codzienności".

W piątek 14 września w gmachu przy ul. 3 Maja 19 w Zabrzu o godz. 17.00 otwarta zostanie wystawa „Inny Śląsk. Inna rzeczywistość" - prezentująca prace Bronisława Linkego z lat 30. XX w. (ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy). Podczas wernisażu wystawy zaprezentowana zostanie instalacja Sławomira Brzoski nawiązująca do jednej z prac Bronisława Linkego.

W sobotę Skansen Górniczy „Królowa Luiza" (Zabrze, ul. Wolności 410) proponuje m.in.: „Za starego piyrwyj" - wystawa ze zbiorów Galerii „Barwy Śląska" Stanisława Gerarda Trefonia, „Roztomajte wozidła" - prezentacje Muzeum Pojazdów Zabytkowych, „Robiymy garnitura" - warsztaty makatowe oraz „Babskie roboty" - heklowanie, szpanowanie, sztrykowanie.

W niedzielę, 16 września bytomskie muzeum organizuje Dzień Otwarty. Wszystkie wystawy stałe i czasowe udostępnione będą nieodpłatnie, a do dyspozycji zwiedzających będą przewodnicy, z którymi będzie można porozmawiać. Dla zwiedzających przygotowano harmonogram:

Przyroda Górnego Śląska o 11.00,
Marsz, marsz Polonio... o 11.30,
Kierunek Namibia o 12.00,
Z życia ludu śląskiego XIX-XX wieku o 12.30,
Galeria Malarstwa Polskiego o 13.00,
Galeria Sztuki Współczesnej o 13.30,
Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1946-1970 o 14.00,

W gmachu przy ul. W. Korfantego 34 zobaczyć będzie można wystawę "Bobrek - spod sadzy kwiat". Zwiedzanie z przewodnikiem o godz. 11:15 i o 13:15.

Muzeum Śląskie w Katowicach przyłączy się do EDD po raz piąty. W Katowicach posłuchać będzie można prelekcji „Kiedy kobieta chciała tworzyć... Losy artystek w XIX i początkach XX wieku". Spotkanie będzie jednocześnie pożegnaniem wystawy „Sztuka kobiet - kobiety w sztuce. Artystki na Śląsku 1800-2000". Od 15 do 16 września wystawę można zwiedzać bezpłatnie.

Załączniki
Wystawa Inny Śląsk. Inna rzeczywistość
Informator - EDD2012 z województwa śląskiego
Program Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Linki do stron zewnętrznych
Strona internetowa Europejskich Dni Dziedzictwa 2012



 


tagi: