Upamiętnić historię
Sejmik Województwa Śląskiego oddał hołd Walentemu Roździeńskiemu oraz przyjął oświadczenie w sprawie wybuchu II wojny światowej
Gmina Koszęcin ogłosiła rok 2012 Rokiem Walentego Roździeńskiego. Nawiązując do tego wydarzenia, Sejmik Województwa Śląskiego oddał należny hołd Walentemu Roździeńskiemu w 400. rocznicę wydania jego poematu „Officina ferraria”.
Walenty Roździeński urodził się ok. 1560 r. w Roździeniu (obecnie część Katowic) w rodzinie luterańskiej. Jego rodzina od pokoleń była związana z hutnictwem, a sam Walenty odziedziczył kuźnicę po ojcu Jakubie zwanym Bruskiem. Od nazwy miejsca, w którym się znajdowała, przyjął nazwisko. W 1612 roku w Krakowie został wydany poemat Walentego Roździeńskiego: „Officina ferraria, abo huta i warstat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego”. Dzieło miało dwie części: historię hutnictwa w czasach biblijnych i starożytnych oraz opis sytuacji ówczesnego hutnictwa i górnictwa. Roździeński sławi trud hutniczej pracy z dużą zręcznością poetycką, nawiązując m.in. do twórczości Jana Kochanowskiego. Poemat to nie tylko rozprawa o hutnictwie, ale także popis erudycji oraz poetycki zapis folkloru ziemi śląskiej. Istnienie dzieła powróciło do świadomości odbiorców dopiero po trzystu latach – zostało odnalezione w 1929 roku. Szybko zostały wydane skrócone wersje poematu, w 1936 roku wersja pełna, a w 1962 roku opublikowano wydanie jubileuszowe. „Officina” doczekała się także wersji angielskojęzycznej, wydanej w Stanach Zjednoczonych.
Podczas sesji Sejmiku Radni przyjęli także oświadczenie w 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz agresji ZSRR na Polskę. „Polska padła ofiarą dwóch totalitaryzmów: faszyzmu i komunizmu. Polacy doświadczyli ze strony obydwóch najeźdźców zbrodni ludobójstwa, byli więzieni i zsyłani do obozów. Wydarzenia te dotknęły również mieszkańców Polskiego Śląska oraz innych obszarów obecnego Województwa Śląskiego. Dlatego też Sejmik Województwa Śląskiego pragnie uczcić pamięć poległych w wyniku tych wydarzeń osób oraz oddać należny hołd wszystkim bohaterskim obrońcom Ojczyzny oraz cywilnym ofiarom wojny.”, czytamy w deklaracji.