Fantomy pomogą ratować ludzi
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach otworzył Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej
Jest to pierwszy tego typu ośrodek w kraju. Znajduje się w nim sześć sal symulacyjnych: operacyjna, intensywnej terapii, pediatryczna, porodowa oraz dwie sale szpitalnego oddziału ratunkowego.
Studenci mają także do dyspozycji symulator ambulansu. Centrum wyposażone jest w dziesięć zaawansowanych symulatorów pacjenta (siedem symulatorów osoby dorosłej, symulator dziecka, symulator niemowlęcia i symulator porodowy z symulatorem noworodka). Sale wyposażone są w niezbędny sprzęt medyczny (m.in. aparat do znieczulenia, respiratory, defibrylatory, kardiomonitory, laryngoskopy) oraz system audio-wideo do rejestracji sesji symulacyjnych.
Centrum udostępnia także dwie sale ćwiczeniowe, przeznaczone głównie do ćwiczeń umiejętności manualnych, gdzie wykorzystywane są mniej zaawansowane fantomy i modele szkoleniowe, takie jak manekiny do nauki zaawansowanych zabiegów ratowniczych, do nauki prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, modele kończyn do nauki m.in. wkłuć, iniekcji doszpikowych, znieczuleń rdzeniowych, intubacji, a także modele porodowe.
W uroczystości otwarcia Centrum uczestniczyli m.in. Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska, wicemarszałek Mariusz Kleszczewski, władze uczelni oraz przedstawiciele środowisk medycznych.
Budowa Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej to koszt ok. 33 mln zł. Cześć środków udało się pozyskać z funduszy Unii Europejskiej.