Przedstawiciel Walonii u marszałka
Marszałek Adam Matusiewicz przyjął Delegata Rządów Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii w Warszawie Francka Pezzę
Spotkanie miało charakter kurtuazyjny. Franck Pezza z początkiem września br. objął funkcję Delegata Rządów Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii w Warszawie.
Podczas spotkania Franck Pezza podkreślił priorytetowy charakter kontaktów z Województwem Śląskim, czemu sprzyja szereg podobieństw między regionami, w tym fakt przejścia przez trudny okres transformacji gospodarczej i społecznej, jak i działania podejmowane na rzecz budowania ich nowego wizerunku. Delegat omówił też wspólne projekty realizowane obecnie, w tym kulturalne i edukacyjne.
Marszałek Matusiewicz wyraził zadowolenie z możliwości podjęcia w siedzibie władz województwa Przedstawiciela Rządów Walonii i Wspólnoty Francuskiej Belgii, potwierdzając zainteresowanie dobrymi praktykami przyjętymi w trakcie transformacji w Walonii, jak i skupieniem się na tematyce współpracy gospodarczej i kulturalnej. Uzgodniono, iż przyszłe wspólne projekty powinny dotyczyć obopólnie korzystnej współpracy w takich dziedzinach, jak turystyka i promocja, które generują wymierne korzyści gospodarcze.
Oprócz wizyty u Marszałka Województwa Śląskiego Franck Pezza spotka się z przedstawicielami instytucji i podmiotów, które współpracują z Regionem Walonii i Wspólnotą Francuską Belgii, m.in. rektorem Uniwersytetu Śląskiego.
Województwo Śląskie jest jednym z kilku polskich regionów, które od 1999 r. współpracują z Regionem Walonii, zaś wspólne projekty realizowane są w ramach trzyletnich Programów wykonawczych.
W ramach programu na lata 2008-2010 Śląskie brało udział w 12 projektach, które miały formę wymiany doświadczeń. Projekty realizowane przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości i in. instytucji dotyczyły takich tematów jak: przygotowanie i zarządzanie projektami w ramach programów europejskich, waloryzacja terenów poprzemysłowych, gospodarka odpadami komunalnymi, polityka zatrudnienia i kształcenia zawodowego bezrobotnych i wspierania MŚP, zagospodarowanie strefy okołolotniskowej lotnisk regionalnych, a także turystyka, tworzenie produktów turystycznych oraz zarządzanie sektorem turystycznym.
Obecny program na lata 2011-2013 przewiduje wymianę ekspercką w dwóch projektach w obszarze gospodarki i ochrony środowiska.
Kontakty z Regionem Walonii dotyczą także promowania i tworzenia produktów turystycznych związanych z dziedzictwem poprzemysłowym (przy tworzeniu Szlaku Zabytków Techniki nasz region korzystał z doświadczeń Regionu Walonii i inspirował się m.in. walońskim Szlakiem Ognia), udziału w targach turystycznych oraz wzajemnych działań promujących na lotniskach regionalnych.
W Belgii, która jest krajem federalnym, obok rządu centralnego, poszczególne regiony, w tym Walonia czy Flandria, mają swój rząd, jak i swoje przedstawicielstwa dyplomatyczne za granicą. Stanowisko „delegat" przypisane jest osobie sprawującej de facto funkcję ambasadora.
Franck Pezza urodził się w 1965 roku w Liège. Jest żonaty, ma trójkę dzieci. Jest magistrem filologii francuskiej. Zdobył z wyróżnieniem dyplom DEA w zakresie stosunków międzynarodowych i integracji europejskiej.
Był nauczycielem języka francuskiego, pracował m.in. w Instytucie Francuskim w Pradze, w przedstawicielstwach Walonia-Bruksela, m.in. w Bukareszcie i w Pradze oraz w instytucjach promujących kulturę belgijską w Ameryce Południowej. Przed objęciem placówki w Polsce był delegatem Walonii-Brukseli w Hanoi w Wietnamie.
Warszawska placówka obejmuje swym zasięgiem Polskę, Estonię, Łotwę i Litwę.