Nasi tancerze na międzynarodowej scenie

Sukces „śląskiej" szkoły tańca współczesnego

Pedagog baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk", choreograf Michaił Zubkov, solista baletu Łukasz Huzik oraz choreograf i pedagog Międzynarodowej Letniej Szkoły Tańca Współczesnego w Zespole „Śląsk" Kinga Szablowska będą reprezentować Polskę podczas finału prestiżowego VI  Międzynarodowego Konkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa w Łodzi.

To wielki sukces „śląskiej" szkoły tańca współczesnego, która powstała w 2006 roku wraz z pierwszą edycją autorskiego projektu Michaiła Zubkova i Katarzyny Skawińskiej - Międzynarodowej Letniej Szkoły Tańca Współczesnego. Nieprzerwanie od 7 lat - w ramach projektu Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej w Zespole „Śląsk" - pod kierownictwem artystycznym Michaiła Zubkova kontynuowana jest edukacja w zakresie tańca współczesnego. Co roku w Koszęcinie, podczas Międzynarodowej Letniej Szkoły Tańca Współczesnego, pojawiają się najlepsi pedagodzy w tej dziedzinie sztuki z całego świata. Pod ich kierunkiem międzynarodowe grono młodych tancerzy doskonali technikę tańca współczesnego we wszystkich jego formach. Artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" aktywnie uczestniczą nie tylko w zajęciach, są także pedagogami Szkoły Tańca. Zespół „Śląsk", reprezentując od wielu lat otwartość na różne formy artystycznej ekspresji, realizuje w ten sposób swoją misję edukacyjną. Wykorzystując możliwości lokalowe oraz dysponując znakomitą kadrą pedagogiczną i sprawnym zespołem organizatorskim, kształtuje innowacyjne rozwiązania w zakresie edukacji artystycznej.

1 grudnia 2012 roku w Teatrze Muzycznym w Łodzi, Łukasz Huzik oraz Kinga Szablowska zatańczą fragment spektaklu „Sarabanda" w choreografii Michaiła Zubkova, do muzyki Jerzego Fryderyka Haendla. Jako jedyni będą reprezentować Polskę podczas VI  Międzynarodowego Konkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa. Spektakl „Sarabanda" był już prezentowany we fragmentach w lipcu tego roku, podczas finału tegorocznej Międzynarodowej Letniej Szkoły Tańca Współczesnego w Koszęcinie. Został wówczas entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. Jak mówi jego choreograf, Michaił Zubkov, choreografia w konwencji tańca współczesnego daje odbiorcy możliwość własnej interpretacji, znalezienia w niej czegoś własnego, związanego z osobistymi przeżyciami i emocjami. Podkreśla także doskonałą współpracę z tancerzami, którzy rozumiejąc i czując wrażliwość choreografa, w pełni oddają ostateczny kształt dzieła.

VI Międzynarodowy Konkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To spotkanie twórców z całego świata, zajmujących się profesjonalnie choreografią, mające służyć wyłonieniu i promocji najzdolniejszych artystów z tej dziedziny sztuki oraz prezentacji ich nowatorskich dokonań. O statuetkę Grand Prix - „Bursztynowego Fauna" będą w tym roku walczyć najlepsi choreografowie z Polski, Gruzji, Rosji, Ukrainy, Włoch, Wielkiej Brytanii, Czech, Macedonii, Francji, Szwajcarii, Izraela i Dominikany. Przez 10 lat organizacji Konkurs zyskał rozgłos i prestiż na arenie międzynarodowej. W pięciu edycjach, w latach 2002-2011, zaprezentowane zostały 63 nowatorskie spektakle choreografów pochodzących z  całego świata.



 


tagi: