CINiBA - Najlepszy Obiekt Architektury

Ogłoszono laureatów VII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najciekawsze polskie realizacje z lat 2000-2012.

Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury otrzymał budynek „Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka" w Katowicach. Obiekt dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego pokonał 1064 projekty nadesłane na konkurs z całej Polski.

Finałowa gala organizowanego przez miesięcznik „Architektura-murator" konkursu odbyła się w Warszawie. Prezydent Bronisław Komorowski, gratulując zwycięzcom, stwierdził: „Dzięki Bibliotece Akademickiej Śląsk zyskał obiekt, który przejdzie do historii i z którego dumne będą nasze wnuki. Większość z nas dobrze pamięta, że do niedawna nie mieszkało się w architekturze, ale w blokach. Sama nazwa konkursu - ŻYCIE W ARCHITEKTURZE - świadczy więc o tym, jak głębokie zmiany zaszły w Polsce. Mam nadzieję, że te zmiany będą szły jeszcze dalej, że uda nam się osiągnąć harmonię między estetyką naszych miast a krajobrazem."

Podczas uroczystości wręczono także pozostałe nagrody i wyróżnienia. W kategorii Najlepszy Budynek Użyteczności Publicznej zwyciężyło Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach, w kategorii Najlepszy Budynek Wielorodzinny - 19. Dzielnica w Warszawie, w kategorii Najlepszy Budynek Jednorodzinny - dom z pracownią artystów na Bródnie w Warszawie, a w kategorii Najlepsza Przestrzeń Publiczna - Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy we Wrocławiu. Ponadto, pamiątkową tablicę dla architektów i inwestora otrzymał terminal lotniczy w Lublinie, który wygrał w plebiscycie o tytuł Ulubieńca Polski.

Własne nagrody przyznali też członkowie rządu. Spośród obiektów rekomendowanych przez jury ministrowie mogli wytypować jedną realizację, której funkcja odpowiadałaby tematycznie działalności resortu. Uznanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdobyło warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka doceniła Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, a Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha - halę sportową w Pankach koło Częstochowy. Konkurs stał się też okazją, by docenić modernizację polskich dworców i jej wpływ na architektoniczny krajobraz Polski. Specjalną nagrodą wyróżniono rewitalizację Dworca Głównego we Wrocławiu.

Wśród finalistów konkursu znalazło się 15 obiektów z województwa śląskiego. Są wśród nich dwie inwestycje dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego: rynek w Ślemieniu, powstały w ramach projektu „Rozwój infrastruktury turystycznej w Gminie Ślemień" oraz „CINiBA" w Katowicach. W zmaganiach brała też udział wojewódzka instytucja kultury - Teatr Rozrywki w Chorzowie.

Linki do stron zewnętrznych
Więcej o projekcie CINiBA
Strona konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE