Sesja przedświąteczna

II posiedzenie XXIX Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego

Podczas sesji radni zdecydowali o przekształceniach w jednostkach zarządzanych przez Samorząd Województwa. W Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. dr Emila Cyrana w Lublińcu zostanie utworzony Oddział Dzienny Psychiatryczny (ogólny). Oddział będzie realizował świadczenia z zakresu dziennej opieki psychiatrycznej dla dorosłych z rozpoznanymi zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania oraz stwierdzonym upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim. Oddział ten zostanie utworzony na bazie 24 miejsc i będzie sprawował opiekę  nad pacjentami w godzinach od 6.30 do 15.30. Przedsięwzięcie jest zgodne z  założeniami Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, a jego celem będzie zapewnienie kompleksowego programu terapii oraz rehabilitacji dla pacjentów ze schorzeniami z dziedziny psychiatrii.

W trakcie sesji podjęto również  uchwałę o utworzeniu w Ośrodku Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży w Orzeszu, Oddziału Dziennego dla osób z autyzmem dziecięcym. Istnieje ogromne zapotrzebowanie na świadczenia w tym zakresie, a jednocześnie brak jest należytej sieci jednostek opieki zdrowotnej wyspecjalizowanych w leczeniu autyzmu. Choroby ze spektrum autyzmu są obecnie coraz częściej spotykane i prawdopodobnie ta tendencja będzie się utrzymywać. Ośrodek Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży jest jednostką, która mogłaby prowadzić opisaną działalność ze względu na lokalizację (dobry dojazd), warunki lokalowe, otoczenie (park oraz tereny zieleni) oraz personel, który ma doświadczenie w pracy z osobami autystycznymi. W przypadku udzielania świadczeń opieki zdrowotnej dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym Ośrodek Terapii Nerwic może zapewnić naukę w szkole działającej przy Ośrodku. W województwie śląskim nie ma ośrodka, w  którym dzieci z autyzmem korzystają jednocześnie z terapii, rehabilitacji oraz edukacji. Dyrektor Ośrodka uzyskał pozytywną opinię Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dotyczącą proponowanego przedsięwzięcia. Powyższe przedsięwzięcie posiada również pozytywną opinię Rady Społecznej oraz Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

Sejmik przyjął uchwałę w sprawie projektu statutu wspólnej instytucji kultury pod nazwą Zamek Cieszyn. Statut, który zostanie nadany przez Radę Miasta Cieszyn, określa zakres działania, organizację oraz gospodarkę finansową Zamku Cieszyn. Głównym zadaniem tej instytucji kultury będzie m.in. promocja i pomoc we wdrażaniu wzornictwa, myślenia projektowego oraz nowych technologii w sektorze publicznym i prywatnym, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości, a zwłaszcza tworzenie i rozwój innowacyjnych przedsięwzięć, ochrona i popularyzacja rzemiosła artystycznego i ginących zawodów oraz rozwój i promocja turystyki kulturowej.

Radni sejmiku podjęli decyzję w sprawie zatwierdzenia rocznego programu działalności oraz projektu planu finansowego na 2013 rok Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Jako podstawę działalności przyjęto następujące priorytety:

  • upowszechnianie informacji nt. Wspólnej Polityki Rolnej po 2013r.
  • dostosowanie gospodarstw rolnych do spełnienia standardów w dziedzinie ochrony środowiska, wymogów konsumenta, dobrostanu zwierząt i uzyskania dopłat bezpośrednich w świetle konieczności osiągnięcia przez producentów rolnych wymagań cross-compliance
  • wdrażanie postępu biologicznego w produkcji roślinnej i zwierzęcej w celu poprawy efektywności produkcji rolniczej
  • popularyzacja wielofunkcyjnego i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich
  • podejmowanie działań na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego ze szczególnym uwzględnieniem produktów regionalnych i tradycyjnych województwa śląskiego
  • prowadzenie działalności informacyjnej oraz wydawniczej wspierającej rozwój produkcji rolnej i obszarów wiejskich
  • realizacja doskonalenia zawodowego rolników oraz podnoszenie poziomu wykształcenia mieszkańców obszarów wiejskich
  • prowadzenie działalności promocyjnej  na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich regionu.

Podczas sesji radni wojewódzcy zadecydowali również o przyjęciu „Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego na lata 2013-2020". Od momentu uchwalenia Regionalnej Strategii Innowacji w 2003 roku nastąpiło wiele zmian gospodarczych oraz uwarunkowań formalno-prawnych, które powodują konieczność podjęcia procesu jej aktualizacji. Przyjęty projekt jest syntezą prac ekspertów z regionu województwa Śląskiego, Komisji Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego Sejmiku Województwa Śląskiego, w konsultacji ze Śląską Radą Innowacji oraz Komitetem Sterującym Regionalnej Strategii Innowacji. Podstawowym założeniem Strategii jest wzmacnianie regionalnego systemu innowacji i jego konwersja w kierunku „ekosystemu innowacji".

Jednym z tematów poniedziałkowej sesji było podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia apelu w sprawie budowy autostrady A1 z Pyrzowic (województwo śląskie) do Strykowa (województwo łódzkie), który ma zostać przekazany Ministrowi Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W tekście apelu czytamy: „Mając na uwadze dalszy gospodarczy rozwój Województwa Śląskiego w oparciu o rozbudowany system transportowy, w tym autostradę A1, Sejmik Województwa Śląskiego apeluje, aby budowa kolejnego odcinka autostrady A1 rozpoczęta została od Pyrzowic. Od 30 listopada autostrada A1 na terenie Polski została włączona w sieć dróg międzynarodowych dzięki połączeniu od granicy Państwa w Gorzyczkach z autostradą D1 na terenie Republiki Czeskiej. Tym samym występuje połączenie autostradowe od węzła w Pyrzowicach z południem Europy, co dodatkowo generuje ruch m.in. pojazdów ciężarowych poruszających się przez aglomerację śląską na północ Polski. Z uwagi na brak kontynuacji ww. autostrady od węzła w Pyrzowicach w kierunku północnym kierowcy zmuszeni są do zjeżdżania na drogę ekspresową S1 do węzła w Podwarpiu, by dalej poruszać się na północ Polski drogą krajową nr 1. To sprawia powstawanie ogromnych trudności w płynnym przemieszczaniu się tranzytem przez województwo śląskie. Winno być naturalną konsekwencją, aby budowa autostrady A1 została poprowadzona z Pyrzowic do Strykowa także z uwagi na niezmiernie ważny jej odcinek od węzła Zawodzie do Rząsawy będący od lat oczekiwaną obwodnicą Częstochowy, która w konsekwencji wyprowadzi ciężki ruch tranzytowy z centrum miasta".

Radni Sejmiku podjęli również uchwałę w sprawie przyjęcia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami województwa śląskiego w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice" w Pyrzowicach. Konsultacje mają charakter opiniodawczy. Po ich zakończeniu Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego sporządzi zestawienie wszystkich uwag i wniosków celem rozpatrzenia ich przez Zarząd Województwa Śląskiego.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.