Muzeum do czytania

Publikacje Muzeum Zamkowego w Pszczynie

Nakładem Muzeum Zamkowego ukazały się cztery nowe wydawnictwa.

Wśród nich:

  • Album Pszczyna wczoraj i dziś, praca zbiorowa, Pszczyna 2012

Album przedstawia kilkadziesiąt przedwojennych fotografii miasta. Za podstawę albumu posłużyły zachowane szklane klisze fotograficzne autorstwa Michała Święcha (1901-1994), jednego z najbardziej znanych pszczyńskich fotografów, którego zakład działał w Pszczynie ponad 60 lat aż po lata 90. XX wieku.

  • Znane i nieznane. Ilustrowany przewodnik po wystawie, praca zbiorowa, Pszczyna 2012

Wystawa stała Znane i nieznane nie tylko przypomina widzom najcenniejsze zabytki, które eksponowano w Muzeum w latach 90. XX w., ale także przedstawia nieprezentowane do tej pory artefakty i przedmioty nowo zakupione lub przebywające dotychczas w muzealnych magazynach. Nadrzędną ideę wystawy stanowi ukazanie różnorodności zebranych dzieł bez ograniczeń stylistycznych i chronologicznych, przez co przywodzi ona na myśl dawne gabinety sztuki i osobliwości.

  • Lidia Kruczek, Marcin Nyga, Sylwia Smolarek-Grzegorczyk, Portrety. Katalog zbiorów. Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Pszczyna 2012

Katalogowanie i naukowe opracowywanie zbiorów jest jednym z podstawowych działań każdego z muzeów. Muzeum Zamkowe w Pszczynie systematycznie bada zgromadzone zbiory, a owocem tych prac są sukcesywnie publikowane katalogi. Kolejna pozycja z tego zakresu poświęcona jest portretom, które łączyć należy z rodami arystokratycznymi władającymi niegdyś w Pszczynie - Promnitzami, Anhaltami oraz Hochbergami.

  • Cecylia Gałaszek, Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Przewodnik dla dzieci i młodzieży, Pszczyna 2012

Przewodnik w przystępny i interesujący sposób przedstawia największą z ekspozycji stałych Muzeum prezentującą wnętrza rezydencji arystokratycznej z końca XIX i początku XX w. Odnaleźć w nim można informacje dotyczące poszczególnych pomieszczeń, ich wyposażenia i funkcji, ciekawostki związane z dawnymi obyczajami dworskimi, fakty historyczne, wiadomości na temat dawnych właścicieli zamku. Przewodnik ilustrowany jest fotografiami archiwalnymi oraz współczesnymi, a także rycinami.

Linki do stron zewnętrznych
Strona internetowa muzeum